Monsanto wstrzymuje lobbing za GMO w Europie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Europejski reprezentant Monsanto Brandon Mitchner powiedział dziś w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Die Tageszeitung, że firma ta nie będzie już pracować nad lobbingiem kolejnych upraw GMO w Europie. Głównym powodem ma być niski popyt wśród rolników.

 

Rzeczniczka Monsanto z Niemiec, Ursula Luttmer-Ouazane stwierdziła, że uprawy modyfikowane genetycznie najwyraźniej nie są akceptowane w europejskich społeczeństwach a promowanie ich jest jak walka z wiatrakami. Kraje europejskie takie jak Austria, Bułgaria, Francja, Grecja, Węgry, Luksemburg, Włochy oraz Polska nie pozwalają na uprawianie GMO na swoich ziemiach.

 

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował w środę, że w kwietniu przeprowadzone zostały badania genetyczne pszenicy z farmy w stanie Oregon. Testy wykazały, że pszenica była eksperymentalną odmianą, stworzoną przez firmę Monsanto, która nigdy nie została dopuszczona do sprzedaży. Odkrycie skłoniło japońskie władze do anulowania zakupu białej pszenicy oraz zawieszono jej import a kilka dużych importerów uważnie monitoruje sytuację. Z kolei Unia Europejska będzie testować wszystkie transporty w celu zablokowania tych, które zawierają tą pszenicę.

 

"Marsz przeciwko Monsanto", który odbył się tydzień temu na całym świecie z pewnością został zauważony przez wielu ludzi i miejmy nadzieję, że takich protestów będzie jak najwięcej. Trzeba jednak przypomnieć, że 26 marca Barack Obama podpisał kontrowersyjną ustawę, zwaną "Ustawą o ochronie Monsanto". Ma ona chronić od sporów korporacje biotechnologiczne. Firmy, które zajmują się GMO zezwalają na sadzenie i sprzedawanie takich roślin, choć mogą one mieć poważny wpływ na zdrowie konsumentów.

 

 

 

Źródło: http://rt.com/news/monsanto-stop-lobbying-eu-084/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Grayek

Posunięcie to w mojej opinii

Posunięcie to w mojej opinii dowodzi tylko tego, że w GMO tak naprawdę głównie chodziło nie o zyski, lecz skażenie puli genowej roślin, zwierząt i ludzi naszej planety przez GMO. Odczytuję bowiem działanie Monsanto jako odstąpienie od lobbingu w momencie, kiedy czynniki globalnej władzy uzyskały pewność, że odmianom GMO udało się już skutecznie na trwale przeniknąć do zwykłych upraw. Monsanto było jedynie narzędziem, które miało to umożliwić na masową skalę. W tej chwili wszyscy już w sposób przez nikogo niekontrolowany będą spożywać GMO, czy im się to podoba czy nie, świadomie bądź nieświadomie. Tak więc cel, jakim jest masowe skażenie ludzi i zwierząt przez GMO został osiągnięty. Gdyby chodziło jedynie o zyski, to Monsanto i pokrewnym firmom zależałoby przede wszystkim na promowaniu sprzedaży swych zmutowanych produktów i ściąganiu z nich opłat licencyjnych.
 

Portret użytkownika Pacal

Idzie wieć w dobrym kierunku

Idzie wieć w dobrym kierunku ale nam Polakom jakiś czas na pewno nadal beą ten  kit wciskali albo uwaga: mozę być to zwykła sćiema podczas gdy tymczasem, pod stołem .... piórko cicho płynie po papierze i koperty krążą z rąk do rąk Smile

Portret użytkownika mordechaj

Po prostu ktoś zadzwonił do

Po prostu ktoś zadzwonił do Urszulki i powiedział, że jak Monsanto nie zakończy agresywnej polityki uszczęśliwiania nas na siłę to przymusowo nakarmimy ją, jej dzieci, rodzinę, sąsiadów, a także psa - ciastkami, chlebkiem i makaronem wyprodukowanymi z mąki GMO.
A tak serio to jakaś ściema i unik. Poza tym nie sądzicie chyba, że wystarczy przestać siać to ścierwo, żeby zniknęło? Raz posiane już zawsze będzie krążyć i oni o tym doskonale wiedzą.

Portret użytkownika euklides

Ale po co jakieś petycje? Czy

Ale po co jakieś petycje? Czy Monsanto pisało do nas petycje z prośbą o możliwość prowadzenia na naszych ziemiach upraw GMO i zanieczyszczania naszego środowiska zaprojektowanymi genami? Trzeba stosować zasadę symetrii. Póki co mają wypłacać odszkodowania za każdą skażoną genetycznie uprawę. Jeśli GMO okaże się szkodliwe dla zdrowia, to należy im wyrządzić takie same szkody na zdrowiu jak oni wyrządzili. To jest do k.. nędzy elementarna odpowiedzialność. Jak spowodujesz wypadek samochodowy to nikt się z tobą nie p..li, to dlaczego mamy się patyczkować z Monsanto?

Strony

Skomentuj