Mołdawia w trybie pilnym ubiega się o członkostwo w UE

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mołdawia oficjalnie złożyła dziś wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej i podobno w najbliższych dniach będzie również ubiegać się o szybką ścieżkę przyjęcia do Sojuszu NATO.

 

Prezydent Mołdawii, Maia Sandu podpisała dzisiaj wniosek Mołdawii o przyspieszone członkostwo w UE. Nagła decyzja jest spowodowana rozwojem sytuacji na Ukrainie i faktu, że Mołdawia może być wkrótce na celowniku Putina.

 

Z tego powodu Mołdawia właśnie wysłała wniosek o przyspieszone członkostwo w UE. Mołdawia jest trzecim stowarzyszonym krajem ukonstytuowanego właśnie trio - Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, które złożyły wniosek o przyjęcie do UE w ciągu ostatnich dniach. Tymczasem na froncie armia rosyjska zbliża się do Odessy i Naddniestrza, dlatego z pewnością w Kiszyniowie czuje się potężne napięcie.

Źródło: kadr z YouTube

Rosyjskie media donoszą, że Mołdawia złożyła wniosek o członkostwo w UE wysyłając wniosek bezpośrednio do Emmanuela Macrona, co jest dość dziwną ścieżką, bo pomija Brukselę. Jeśli Putin zwycięży na Ukrainie, to następnym jego podbojem może być Gruzja, Mołdawia lub kraje bałtyckie, ale dwa pierwsze kraje nie są w NATO, więc przynajmniej teoretycznie, są łatwiejszymi celami. 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro