Moderna rozpoczyna badania kliniczne szczepionki mRNA przeciwko HIV

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Moderna ogłosiła rozpoczęcie badań klinicznych szczepionki przeciw HIV opartej na mRNA. Lek generuje przeciwciała o szerokim spektrum działania przeciwko regionowi białka Env, przez które wirus wiąże się z limfocytami CD4. W badaniu wzięło udział 56 osób, które zostaną poddane ocenie zarówno pod kątem tolerancji szczepionki, jak i odpowiedzi immunologicznej.

 

Szczepionki przeciwko HIV nie spełniły jeszcze oczekiwań swoich twórców zbyt dobrze. W badaniach przedklinicznych i klinicznych zawiodły leki eksperymentalne. Połączenie szczepionki wektorowej ze szczepionką peptydową wykazało najwyższą skuteczność, tj. 30 proc. To konkretnie badania kliniczne odbyły się w Tajlandii. Podobne badania zostały zakończone przed terminem w większym eksperymencie południowoafrykańskim. Tam preparat okazał się być nieskuteczny.

 

W ostatnich latach szczepionki mRNA przeciwko HIV przeszły do badań przedklinicznych i klinicznych. O jednym z nich pisano w grudniu, tj. o leku opracowanym przez Modernę i amerykański Narodowy Instytut Zdrowia, uodparniającym małpy.

 

Szczepionka zawierała mieszaninę mRNA kodującego białka Env i Gag jednego z wariantów HIV. Chociaż ryzyko zarażenia wirusem spadło o 79 procent u zaszczepionych zwierząt, szczepionka nadal ma poważne wady. Nie generuje poziomów przeciwciał optymalnych dla ochrony, a poza tym musi być podawany wielokrotnie.

 

Moderna ogłosiła rozpoczęcie badań klinicznych drugiej szczepionki przeciw HIV opartej na mRNA. W tym preparacie mRNA koduje 60-merowy immunogen eOD-GT8, który wytwarza przeciwciała przeciwko jednemu z regionów białka Env HIV. Przez to miejsce wirus wiąże się z glikoproteiną CD4 limfocytów. Firma twierdzi, że przeciwciała mają szerokie spektrum, co oznacza, że powinny działać przeciwko większości szczepów wirusa HIV. Powinno to pomóc w rozwiązaniu problemu częstych mutacji wirusów.

 

W badaniu wzięło udział 56 zdrowych ochotników bez wirusa HIV, którzy otrzymają szczepionkę i będą obserwowani przez sześć miesięcy. Lekarze ocenią również odpowiedź immunologiczną wywołaną przez szczepionkę, aby zrozumieć, jak dobrze wytwarzane są przeciwciała przeciwko HIV. Zakończenie badania zaplanowano na maj 2023 r., ale wstępne wyniki mogą pojawić się wcześniej.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika demodemo

Szpryca na to , szpryca na

Szpryca na to , szpryca na tamto , sramto i owamto - szpryckorpo robi dla Ciebie tyle a Ty i Tamten , którzy nie birzecie szpryc to ciemnogród i ciemne średnioweicze.

Istnieją skuteczne szczepionki na wściekliznę ale dla zwierząt bo ich organizmy nie wytrzymają nawet promilowej dawki jakiegoś śmiecia w szprycy.

Pamiętajcie , że jak umiera człowiek to jest to zysk - ZUSu , firmy pogrzebowej i pogrzebacza a jeśli jesteś po podpisaniu szpryckwitu na C19 to jeszcze zarabia firma z ubezpieczeniem na życie jeśli takowe się ma.

Jak padnie zwierzę to jest to strata.

W szczególności konie muszą otrzymywać szczepionki i leki najwyższej jakości gdyż ich organizmy są bardzo czułe a suplementy witaminowe mogą być  wykonane tylko na komponentach naturalnych. Warto zwrócić uwagę na suplementy dla koni.

Zimowy wieczór, w domku siedzą babcia i dziadek. Babia mówi:
- Oj, dziadku, przynieś z kredensu butelkę koniaczku, to się napijemy.
Jednak w butelce nie było ani kropelki. Na to dziadek poszedł do piwnicy.
Szukał długo, aż znalazł zakurzoną butelkę z napisem przetarł ciut z kurzu ooo... KONJAK.
Wraca do pokoju....... Dziadek i babcia piją po kieliszku, po dwa...
Ani się obejrzeli, poszła cała butelka.
I nagle przyszła im straszna ochota na sex.
Kochali się przez całą noc na wszystkie sposoby.
Nad ranem szczęśliwa babcia mówi:
- Oj, dziadku, to chyba po tym koniaczku tak nas wzięło.
Sprawdź, jaka to marka...
Na to dziadek wytrał dokładnie z kurzu i czyta:
"KOŃ JAK NIE MOŻE 2 ŁYŻKI NA WIADRO WODY"

 

Portret użytkownika muchomorowyczlowiek

dokładnie jak piszesz ja

dokładnie jak piszesz ja zacząłem patrzeć na produkty pod względem straty i pozwu sądowego np potrzebuje taśmy do malowania taka do maskowania, mogę kupić malarska albo malarska samochodowa wybieram samochodowa bo jak tam ta taśma się odklei i powstanie strata to do sądu a jak odklei ci sie malarska to tam raczej straty nikt nie pokryje to samo medykamenty jak człowiekowi poda się coś i po tym zejdzie to rodzina co może nic, powiedzą ze był slaby i tyle a jak koniowi za 300 tysi coś sie stanie to tłumaczenie ze był slaby raczej nie przejdzie

Portret użytkownika irfy

Koncerny wyraźnie się

Koncerny wyraźnie się rozochociły. Chciałbym mieć nadzieję, że rządy wybiją im z głowy takie zabawy akurat z HIV-em, ale nie mam. I wiem, że nie wybiją. A w tym wypadku sprawa już jest naprawdę poważna. O ile ze srovidem można się bawić we wszelkie możliwe szachrajstwa, bo grypa była z nami od zawsze i organizm jest w stanie zwalczać ją samodzielnie, o tyle HIV to już zupełnie inna liga. Wystarczy, że w skuteczność tych nowych preparatów uwierzy taka sama liczba osób, jaka uwierzyła w skuteczność preparatów „srovidowych” i mamy ogólnoświatową epidemię HIV.

A to nie wszystko, bo przy takim stopniu dezawuowania pojęcia „szczepionka” po jakimś czasie ludzie przestaną ufać nawet takim szczepionkom, które faktycznie działają. Ponieważ takie również jeszcze istnieją, choćby przeciwko wściekliźnie, polio czy ospie. Albo tężcowi i błonicy. Podsumowując, na władze tutaj nie ma co liczyć. Można jedynie mieć nadzieję, że w przypadku HIV-a ludzie okażą się ostrożniejsi i nie pozwolą sobie wcisnąć jakiegoś szemranego syfu. Oby.

Skomentuj