Młode rekiny białe preferują ciepłe wody oceanu - zaskakujące odkrycie naukowców z USA

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Naukowcy odkryli niezwykłe zachowanie młodych rekinów białych u wybrzeży Kalifornii. Okazuje się, że te drapieżne ryby preferują pływanie w ciepłych wodach oceanu o temperaturze 20-22 stopni Celsjusza. To ważne odkrycie, które może pomóc w lepszej ochronie tych zagrożonych gatunków.

 

 

Amerykańscy ekolodzy i oceanografowie przez długi czas badali ruchy dużej liczby młodych żarłaczy białych u wybrzeży Kalifornii. Odkryli, że ryby te wykazują wyraźną preferencję do przebywania w ciepłych wodach oceanu o temperaturze 20-22 stopni Celsjusza. To niezwykłe zachowanie młodych rekinów, znacznie różniące się od dorosłych osobników.

"Nasze obserwacje pokazują, że młode żarłacze białe zmieniają swoje położenie pionowe w oceanie w taki sposób, że pozostają w tych jego warstwach, które są nagrzane do temperatury 20-22 stopni Celsjusza lub 16-22 stopni" - wyjaśnia Emily Spurgeon, badaczka z California State University w Long Beach.

Naukowcy przytwierdzili specjalne latarnie do ciał 22 młodych rekinów złowionych u wybrzeży Kalifornii. Dzięki temu mogli śledzić ich ruchy i migracje za pomocą sonaru, a także monitorować temperaturę wody i ciśnienie. Zaobserwowali, że młode rekiny codziennie rano i wieczorem nurkują na duże głębokości w poszukiwaniu pożywienia, ale w ciągu dnia przedostają się do cieplejszych warstw wód powierzchniowych.

"Jednocześnie rekiny wolały przebywać w najcieplejszej możliwej wodzie, podgrzanej do 20-22 stopni" - dodaje Spurgeon.

To zupełnie nietypowe zachowanie, biorąc pod uwagę, że dorosłe rekiny białe preferują pływanie na znacznie większych głębokościach. Naukowcy podkreślają, że ta cecha młodych rekinów może być wykorzystana do lepszej ochrony tych drapieżników.

 

Ponadto, wiedza o preferencjach temperaturowych młodych rekinów może pomóc w przewidywaniu ich ewentualnych migracji związanych z różnymi procesami klimatycznymi.

 

Odkrycie to zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Frontiers in Marine Science". Badacze mają nadzieję, że lepsze zrozumienie zachowań młodych rekinów białych przyczyni się do skuteczniejszej ochrony tych zagrożonych gatunków.

 

Rekiny białe od dawna budzą lęk i fascynację ludzi. Te drapieżne ryby są nie tylko największymi na świecie rybami kostnymi, ale także jednymi z najbardziej niebezpiecznych drapieżników oceanicznych. Niestety, populacje rekinów białych na całym świecie są poważnie zagrożone z powodu nadmiernego połowu, utraty siedlisk i zmiany klimatu.

 

Dlatego tak ważne są badania, które pozwalają lepiej zrozumieć zachowania i preferencje tych zwierząt. Odkrycie amerykańskich naukowców dotyczące preferencji temperaturowych młodych rekinów białych może okazać się kluczowe dla opracowania skuteczniejszych metod ochrony tych drapieżników.

 

Naukowcy podkreślają, że młode rekiny wolą pływać w ciepłych wodach oceanu, których temperatura wynosi 20–22 stopni Celsjusza. To zupełnie inna preferencja niż u dorosłych osobników, które preferują chłodniejsze, głębsze warstwy wód.

 

Dzięki umieszczonym na rekinach specjalnym latarniom, badacze mogli dokładnie śledzić ich ruchy i migracje. Okazało się, że młode rekiny codziennie rano i wieczorem nurkują na duże głębokości w poszukiwaniu pożywienia, ale w ciągu dnia przedostają się do cieplejszych warstw wód powierzchniowych.

 

To niezwykłe zachowanie młodych rekinów może pomóc w opracowaniu lepszych metod ochrony tych zwierząt. Naukowcy podkreślają, że wiedza ta powinna być wykorzystana przy tworzeniu środków mających na celu zminimalizowanie ryzyka przypadkowego wpadnięcia młodych rekinów do sieci rybackich.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj