Misja marsjańskiego łazika Curiosity jest zagrożona

Kategorie: 

Źródło: NASA

Jak donosi Scientific American, program eksploracji Marsa przez NASA został poważnie zagrożony przez cięcia budżetowe rządu USA. Ograniczenie tego programu na wniosek prezydenta Donalda Trumpa na rok budżetowy 2021 może doprowadzić do odłączenia jedynego aktywnego łazika na Marsie od 2012 r.


Naukowa misja Curiosity, która kontynuuje badania naukowe na Górze Sharp w Kraterze Gail, zostanie ograniczona. W najgorszym scenariuszu można go wyłączyć pod koniec 2021 r. To jednak nie jedyna smutna wiadomość. Już w tym roku kalendarzowym orbiter Mars Odyssey, funkcjonalny przekaźnik komunikacyjny, który działa na orbicie Marsa od 2001 roku, przestanie działać. Ponadto budżet na rok 2021 ograniczy prace naukowe Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) o 20%.

„Na Marsie wciąż jest dużo pracy. To dynamiczna planeta, której powierzchnia i atmosfera zmieniają się w wielu skalach: od godzin do dziesięcioleci. Jeśli Stany Zjednoczone wycofają się z tamtejszej działalności, nie będziemy wiedzieć, co straciliśmy przez bardzo długi czas ”- powiedział Richard Zurek, główny inspektor Mars w NASA Jet Propulsion Laboratory.


Zmniejszony budżet wpłynie również na statek kosmiczny Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN), ograniczając aktywność naukową tej misji do minimum. Będąc na orbicie Marsa od 2014 roku, MAVEN pozwala badaczom śledzić ciągłe pogarszanie się atmosfery planety. To właśnie ten proces, przekształcił Mars miliardy lat temu z ciepłego, wilgotnego świata w jego obecny zimny i suchy stan. Jest to kolejne niespodziewane żniwo niewątpliwego kataklizmu jakim jest rok 2020.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że kolejna misja NASA na Marsie - łazik Perseverance - jest teraz przygotowywana do startu w lipcu lub sierpniu. Łazik ma być filarem ambitnego międzynarodowego planu przewiezienia próbek materiału marsjańskiego z powrotem na Ziemię. Łazik jest przeznaczony do lądowania w 2021 roku, w kraterze Jezero. Miejscu, w którym starożytne środowisko jest uważane za sprzyjające dla życia bakteryjnego. Tam, robot zbierze i przechowa pobrane próbki, które będą czekały na odebranie przez przyszłą misję marsjańską. Proces budowy i uruchomienia Perseverance ma szacunkową cenę około 2,4 miliarda dolarów.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis
loading...


Komentarze

 

"Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że byli oszukiwani" M.Twain

Barany żyjące całe życie w strachu przed wilkiem którym straszył je ich pasterz, zostaną ostatecznie zjedzone przez pasterza i jego rodzinę.

Skomentuj