Misja kosmiczna SWOT ma zapewnić bezprecedensowy widok powierzchni wody na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowa misja satelitarna kierowana przez NASA ma wystartować z południowej Kalifornii w czwartek w ramach dużego projektu nauk o Ziemi, mającego na celu przeprowadzenie po raz pierwszy kompleksowego badania światowych oceanów, jezior i rzek.

Misja kosmiczna nazwana SWOT (Surface Water and Ocean Topography), skrót od „topografia wód powierzchniowych i oceanów”, to zaawansowany satelita radarowy został zaprojektowany, aby dać naukowcom bezprecedensowy wgląd w życiodajny płyn, który pokrywa 70% planety, rzucając nowe światło na mechanikę i skutki zmiany klimatu.

 

Satelita zbudowany dla NASA i francuskiej agencji kosmicznej Centre National d'Études Spatiales (CNES) w celu obserwowania prawie całej wody na powierzchni naszej planety uniósł się w drodze na niską orbitę okołoziemską w piątek o 3:46 czasu pacyficznego. Statek kosmiczny Surface Water and Ocean Topography (SWOT) ma również wkład Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) i Brytyjskiej Agencji Kosmicznej.

 

Rakieta Falcon 9, której właścicielem i operatorem jest komercyjna firma miliardera Elona Muska SpaceX, został wystrzelony z bazy sił kosmicznych Vandenberg, około 275 kilometrów na północny zachód od Los Angeles. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, satelita wielkości SUV-a dostarczy danych badawczych w ciągu kilku miesięcy.

Satelita wykorzystuje zaawansowaną technologię radarową, która według naukowców będzie zbierać w wysokiej rozdzielczości pomiary wysokości i powierzchni oceanów, jezior, zbiorników wodnych i rzek na ponad 90% globu. To naprawdę pierwsza misja, podczas której obserwowana będzie prawie cała woda na powierzchni planety.

 

Jednym z głównych celów misji jest zbadanie, w jaki sposób oceany pochłaniają ciepło atmosferyczne i dwutlenek węgla w naturalnym procesie, który obniża globalne temperatury i zmiany klimatyczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj