Minęło 50 lat od pierwszego w historii telefonicznego połączenia komórkowego

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dokładnie 50 lat temu, 3 kwietnia 1973 roku, inżynier Motoroli, Martin Cooper, wykonał pierwszą na świecie rozmowę telefoniczną. Stał na rogu Szóstej Alei w Nowym Jorku z dużym kremowym urządzeniem w dłoni, za pomocą którego zadzwonił do swojego kolegi z konkurencyjnego Bell Laboratories, aby uroczyście ogłosić, że dzwoni z „osobistego kieszonkowego przenośnego telefonu komórkowego”.

 

 

„Myślę, że zgrzytałem wtedy zębami” — wspomina ten moment pan Cooper. Dodał, że w odpowiedzi na jego wiadomość o telefonie z telefonu bezprzewodowego po drugiej stronie linii zapadła cisza.

 

W rozmowie z dziennikarzami Cooper powiedział, że Bell Laboratories zamiast stworzyć pełnoprawne urządzenie bezprzewodowe, skupiło się na opracowaniu telefonu do samochodów. Motorola wybrała inną drogę rozwoju i czas pokazał jej słuszność, bo w dzisiejszym świecie ludzie nie wyobrażają sobie życia bez telefonów komórkowych. Ostatnio dzwonią zresztą coraz rzadziej.

 

Pierwsza rozmowa Coopera została wykonana z prototypu, który około 10 lat później stał się pierwszym certyfikowanym telefonem komórkowym o nazwie DynaTAC 8000X. Tuba ważyła około 800 g i miała wymiary 22,5 × 12,5 × 3,75 cm bez anteny. W momencie premiery tylko zamożni ludzie mogli sobie pozwolić na zakup pierwszego telefonu komórkowego, ponieważ cena DynaTAC 8000X wynosiła około 11 700 dolarów.

 

Ciekawe, że od tego czasu zasada transmisji głosu przez komunikację komórkową niewiele się zmieniła. Telefon komórkowy przekształca głos w sygnał elektryczny, który jest modulowany w falę radiową. Fala radiowa przechodzi przez stacje komórkowe na wieżach i docierając do drugiego uczestnika rozmowy ulega odwrotnej transformacji, dzięki czemu osoba po drugiej stronie linii słyszy głos dzwoniącego.

 

Oczywiście urządzenia używane obecnie na całym świecie w niewielkim stopniu przypominają pierwszy telefon komórkowy. DynaTAC 8000X nie posiadał kamer ani możliwości wysyłania wiadomości. Kupujący otrzymał urządzenie zdolne do pracy w trybie rozmów przez około 30 minut, po czym musiało być ładowane przez 10 godzin. Oprócz tego słuchawka miała 15 cm antenę.

 

Jednak 94-letni Martin Cooper nie jest zachwycony designem nowoczesnych smartfonów, choć przyznaje, że nigdy nie przypuszczał, że komórka zamieni się w kieszonkowy komputer z aparatami i dostępem do Internetu. Jest pewien, że ludzkość wciąż znajduje się na samym początku rewolucji telefonii komórkowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Wiktor Wektor

A zadam pytanie - dlaczego

A zadam pytanie - dlaczego zlikwidowano w Polsce uliczne budki telefoniczne łączności kablowej ? Co się stanie w razie awarii systemu komurkowego, zdarzają się wszak kataklizmy itd. W "Matrix'ie" też podstawą łączności ze światem realnym były analogowe telefony, które np. w USA wciąż działają i nikt nie myśli nawet o ich likwidacji. Drugie pytanie brzmi - co się zmieniło na świecie oprócz postępu technologicznego ? Nic... dalej są wojny, bieda .. jednym się przelewa a drudzy nie mają co do gara włożyć. Pytanie trzecie - co się stało z tą "straszną" siecią 5G ? Też nic.. teraz myśli się już o instalowaniu systemu 6 generacji.. to tyle w kwestii paranoi technologicznych.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Właśnie dlatego tamtejsze

Właśnie dlatego tamtejsze telefony były takie duże (jak przysłowiowa cegła) bo musiały mieć duży zasięg. Ale oczywiście łączność dostępna była tylko tam, gdzie docierał sygnał stacji bazowej - to ta samo jak dziś z radiem i telewizją. To było takie "CB- radio z klawiaturą mumeryczną ".

Portret użytkownika spokoluz

Niedawno oglądałem film

Niedawno oglądałem film nagrywany z samochodu gdzieś z Polski , gdzie zwróciłem uwagę na to , że na tej wsi co drugi słup elektryfikacyjny miał zamontowaną dość dużą czarną skrzynkę owiniętą wiązką czarnego kalbla - czy ktoś wie coś więcej na temat co to są za urządzenia ?

Poza wsią tych urządzeń na słupach nie było i ponownie pojawiły się w następnej wsi.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Artur - zobacz przykład ,

Artur - zobacz przykład , nawet do wieku się przyp...ala a wiesz dlaczego - bo piszesz rzaczy , które są ....... z ....... - ja jadę równo bo wiem co to nlp LWP ma w głowie i njigdy więcej sie nie tłumacz bo to jest pociągnięcie języka - myślisz tak a nie inaczej i tojest koniec , żadnych alternatyw emocjonalnych.

Inaczej zjadą cię gnidy nlp.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj