Mimo rzekomego upadku, Państwo Islamskie wciąż zagraża światu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wojna z tzw. Państwem Islamskim w Syrii powoli dobiega końca – przynajmniej oficjalnie. ISIS wciąż posiada wielu zwolenników, których można znaleźć głównie na Bliskim Wschodzie i w Afryce, ale też w krajach zachodnich. Islamiści zeszli do podziemia i wciąż pozostają aktywni.

 

ONZ pisze w nowym raporcie, że w 2018 roku spadła liczba ataków przeprowadzonych przez Państwo Islamskie, lecz organizacja wciąż stwarza zagrożenie. ISIS nie prowadzi już otwartej walki, ale wciąż rekrutuje nowych ludzi i jest w stanie przeprowadzać ataki.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w Iraku i Syrii może przebywać nawet 18 tysięcy bojowników. Państwo Islamskie wciąż zarabia duże pieniądze między innymi dzięki działalności przestępczej i może posiadać od 50 milionów do 300 milionów dolarów. Środki te pozwalają funkcjonować tej organizacji.

W 2014 roku, samozwańcze Państwo Islamskie niezwykle szybko zajęło sporą część Syrii i Iraku, gdzie miał powstać kalifat. Organizacja terrorystyczna stała się tak potężna, że potrafiła walczyć na dwóch frontach jednocześnie i nie miała większych problemów z rozbiciem armii irackiej i syryjskiej.

 

Nie można też zapominać, że Państwo Islamskie miało swoich cichych sojuszników w regionie, do których można zaliczyć np. Arabię Saudyjską i Turcję. Kalifat nieprzypadkowo narodził się właśnie wtedy, gdy Zachód był zainteresowany destabilizacją Syrii i oderwaniem jej od wpływów Iranu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Pańswo islamskie o tyle

Pańswo islamskie o tyle zagraża światu  i (każdemu z nas) o ile jest dalej doskonałym narzędziem dla Izraela,USAraela i innych sturbanionych arabów.Tych KLASYCZNYCH prawdziwych TERRORYSTÓW tego świata.ISIS zaś, to chłopaczki dalej zwani słodko "rebeliantami" z sadystycznym zacięciem psychopaty na posyłki sterowane.Bez własnego zdania ze sztucznie napompowaną ideologią przez tajne służby, ale zawsze chętnych do popeałniania krwawego mordu.

Skomentuj