Miłość termitów do ciepła może przyspieszać globalne ocieplenie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Po raz pierwszy biolodzy ocenili intensywność wykorzystania martwego drewna przez termity w różnych temperaturach i wilgotności. Okazało się, że w klimacie tropikalnym zachodzi ona wielokrotnie szybciej, przyspieszając uwalnianie węgla i dodatkowo przyczyniając się do globalnego ocieplenia.

 

Drewno składa się z polimerów organicznych – ligniny i celulozy. Gdy roślina rośnie, syntetyzuje je, wychwytując dwutlenek węgla i usuwając węgiel z atmosfery. Po śmierci organizmu część węgla zostaje zakopana, ale większość jest ponownie uwalniana. Niektóre bakterie i grzyby nauczyły się trawić złożone polimery drewna, przywracając nagromadzony w nich węgiel do obiegu.

 

Tę pracę wykonują również termity, które rozdrabniają drewno i „karmią” nim symbiotyczne grzyby, hodując je na własny pokarm. Jako takie termity odgrywają znaczącą rolę w biosferze, zwłaszcza w ekosystemach tropikalnych i subtropikalnych. Wraz ze zmianami klimatu Ziemi ich rola może ulec zmianie. W przypadku drobnoustrojów liczba ta jest już znana: gdy temperatura wzrasta o dziesięć stopni Celsjusza, rozkładają one drewno około dwa razy aktywniej. Teraz podobną pracę wykonano dla termitów. Jej wyniki zostały przedstawione w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science.

 

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził doświadczenia terenowe umieszczając próbki drewna w ich naturalnym środowisku. Znajdowały się w pudłach z otworami: w niektórych próbkach otwory nadawały się do penetracji termitów, w innych były za małe. Co sześć miesięcy biolodzy szacowali ilość zniszczonego drewna i porównywali ze sobą próbki. Te, które mogły być penetrowane przez termity rozkładały się szybciej, a ta różnica pozwoliła ocenić ich wkład w ten proces. Przy wsparciu ponad stu kolegów z różnych krajów takie eksperymenty przeprowadzono w ponad 130 lokalizacjach na wszystkich kontynentach (oprócz Antarktydy), w zupełnie innych warunkach.

 

Eksperymenty wykazały, że tempo wykorzystania drewna przez termity wzrasta około siedmiokrotnie na każde dziesięć stopni Celsjusza. Ponadto przyczynia się do tego niska lub umiarkowana wilgotność. Na przykład w pobliżu Darwin w Australii, gdzie panuje klimat tropikalny, termity zużywały drewno dziesięć razy szybciej niż na Tasmanii, gdzie klimat jest umiarkowany. A na suchej pustyni Południowej Afryki – pięć razy szybciej niż w wilgotnych dżunglach Portoryko.

 

Naukowcy porównali uzyskane dane z wynikami modelowania klimatu. W końcu okazało się, że termity to jedne z tych, które tylko czerpią korzyści z globalnego ocieplenia. Autorzy badania przewidują, że w nadchodzących dekadach, wraz ze wzrostem temperatury, regiony o wysokiej aktywności termitów będą się powiększać. Przyspieszy to przetwarzanie martwego drewna i uwolni dodatkowe ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Co z kolei zwiększy efekt cieplarniany i jeszcze bardziej podniesie temperaturę.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

A mi wciąż mało ! Dawać mi tu

A mi wciąż mało ! Dawać mi tu jeszcze coś bardziej surrealistycznego  :))) Np mrówki co chodzą z mrowiska na prawo wytwarzają więcej tarcia i ciepła od tych co chodzą na lewo.Wiadomo, że ma to wplyw na ocieplenie klimatu ale też i na oziębienie, dzięki tym co lezą w lewo. Chodzi o bilans w sumie, wiadomo a klimat i tak swoje. 

Portret użytkownika Q.

Jak termitom zrobi się za

Jak termitom zrobi się za gorąco zwolnią tempa bo praca podgrzewa ich ciała i proces sam się skoryguje. Nie są to też "bioroboty" które liniowo potrafią zwiększać tempo przeróbki drewna.. Zrobiło się cieplej one przyspieszyły ale już nie mają "wyższych biegów" i dalej przyspieszać nie będą. Niemniej jednak obarczanie termitów winą za globalne ocieplenie to już wkraczanie na bardzo cienki lód. 

Skomentuj