Miliony Hindusów i Chińczyków może być zagrożonych głodem w wyniku suszy

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Tak to już zwykle bywa, że gdy w jednych częściach świata dochodzi do anomalii związanych ze zbyt dużą ilością opadów znajdzie się wiele takich miejsc, które nie zobaczą deszczu. W takich przypadkach dochodzi do suszy, która może zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców dotkniętego nią regionu. Aktualnie mamy do czynienia z taką sytuacją w części Indii i Chin.

 

Do kłopotów z dystrybucją wody doszło szczególnie w centralnych regionach kraju. Problemy powstały również ze względu na nie bardzo ostrożną politykę hydrologiczną władz lokalnych. Już wcześniej były tam poważne problemy z dystrybucją wody pitnej, a zbiorniki retencyjne zostały prawie zupełnie wyczerpane.  W wielu, przypadkach obecna krytyczna sytuacja może być wyjaśniona przez fakt, że w ostatnich dwóch sezonach deszcze monsunowe znacznie osłabły, a ilość opadów pozostaje poniżej średniej.

 

W rezultacie władze zostały zmuszony do rozpoczęcia dystrybucji wody pitnej dla ludzi i zwierząt za pomocą beczkowozów.  Obecnie do tego celu zaangażowanych zostało około 2 000 samochodów, ale to nie wystarczy, aby zapewnić wodę ludności odległych wioskach.  Brak czystej wody pitnej w tych miejscowościach prowokuje rozprzestrzenianiu się chorób i może nawet prowadzić do masowej śmierci wielu ludzi.

 

Podobnie trudna sytuacja występuje w południowo-zachodniej części chińskiej prowincji Yunnan.  Około 4,97 milionów osób dotkniętych jest tam skutkami długotrwałej suszy.  W regionie brakuje wody pitnej stałych dostaw potrzebuje obecnie około 1,43 milionów ludzi i 796 000 sztuk bydła Brak wystarczającej ilości wody wpływa na ponad pół miliona hektarów gruntów rolnych.

 

W styczniu i lutym, w prowincji Yunnan w sumie spadło tylko 13,4 mm deszczu, a to jest 64 procent poniżej stawki rocznej a analogicznym okresie.  W regionie wyschło ponad 130 małych i średnich rzek, nie ma też wody w 138 małych zbiornikach.  Lokalne władze przeznaczyły 37 milionów dolarów w celu zwalczania skutków suszy.

 

 

Źródła:

http://timesofindia.indiatimes.com/india/Maharashtra-faces-worst-drought-in-40-years/articleshow/18872205.cms

http://www.chinadaily.com.cn/china/2013-03/09/content_16294420.htm

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika rita

Mieszkam w Indiach,  Tutaj

Mieszkam w Indiach, 
Tutaj ludzie zachowuja sie tak jakby problem wody nie istnial. Kazdego dnia Hindusi zuzywaja litry wody aby umyc chodniki kolo swoich domow (tak, dokladnie, CHODNIKI!) Do tego woda jest za darmo, wiec uzywasz kiedy chcesz. 

Skomentuj