Milionom ludzi na świecie grożą śmiercionośne lodowcowe tsunami

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Topniejące lodowce w górach mogą być wielkim zagrożeniem dla ponad 15 milionów ludzi na Ziemi. Woda z roztopów wypełnia miejsca, w których kiedyś znajdowała się bryła lodowca i tworzy tzw. jezioro polodowcowe. Jeśli poziom wody w takich jeziorach podniesie się zbyt wysoko lub przebije glebę lub lód, wówczas jezioro może zawalić się w prawdziwym tsunami wraz z kamieniami, bryłami lodu i drzewami.

 

 

Zjawisko to nazywane jest wybuchem jeziora polodowcowego, a według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Communications 15 milionów ludzi na całym świecie jest obecnie zagrożonych „wewnętrznym tsunami”, żyjąc w promieniu 50 km od jezior polodowcowych. Ponad połowa z nich to mieszkańcy Indii, Pakistanu, Peru i Chin.

 

Należy zauważyć, że jest to pierwsze badanie, które w szczególności dotyczy potencjalnego wpływu wybuchów jezior lodowcowych, którego zdaniem ekspertów nie można przecenić. Topnienie lodowców jest poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i ludzi. Jego konsekwencją jest również zwiększenie poziomu mórz i oceanów, co z kolei może prowadzić do zalewania terenów i utraty ziem uprawnych.

 

Jednym z poważniejszych zagrożeń związanych z topnieniem lodowców jest właśnie powstawanie nowych niestabilnych jezior w górach. Te jeziora mają tendencję do pękania, co może prowadzić do powstania potężnej fali, znanej jako tsunami. Takie fale są w stanie zniszczyć miasta i inne zabudowania, a także powodować straty materialne i śmierć ludzi.

 

Z tego powodu, istnieją wysiłki na całym świecie, aby zapobiegać topnieniu lodowców i zwiększać świadomość na temat konsekwencji tych procesów. Topnienie lodowców może być poważnym zagrożeniem dla naszej planety, a zwłaszcza dla ludzi żyjących w pobliżu gór i oceanów. 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj