Milion Katalończyków maszerował ulicami Barcelony

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Wśród mieszkańców Katalonii wciąż widać silną wolę do walki o niepodległość. 11 września, w Dzień Narodowy Katalonii, ulicami Barcelony maszerował tłum miliona ludzi, którzy domagali się od Madrytu uznania niepodległości.

 

We wtorek, Katalończycy świętowali Dzień Narodowy Katalonii - Diada Nacional de Catalunya. Uczestnicy ubrani w żółto-czerwone barwy maszerowali z flagami, wykrzykując slogany o niezależności, wolności i niepodległości.

Lokalna policja szacuje, że w tej wielkiej demonstracji wzięło udział aż milion osób, co przy 7,5-milionowej populacji Katalonii robi wrażenie. Pojawili się tam również wszyscy członkowie katalońskiego parlamentu, którym przewodził obecny premier Quim Torra. Mimo różnych poglądów w kwestii walki o niepodległość dla regionu, wszyscy parlamentarzyści razem świętowali Dzień Narodowy.

1 października odbędzie się rocznica referendum, które miało zapewnić Katalonii niepodległość. Poprzedni rząd tego autonomicznego regionu został jednak zawieszony przez władze centralne w Madrycie. Wielu polityków zostało aresztowanych i grozi im więzienie za rebelię. Nowe władze mimo wszystko chcą kontynuować dążenia do niepodległości Katalonii i nie wykluczone, że podzielą los swoich poprzedników.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj