Miliardy ton azotu mogą zostać uwolnione z wiecznej zmarzliny

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Nowe badanie przeprowadzone z inicjatywy US Geological Survey wykazały, że 44 mld ton azotu i 850 mld ton węgla w wiecznej zmarzlinie Arktyki może zostać uwolnione do środowiska z powodu globalnego ocieplenia już w następnym stuleciu. Ilość dwutlenku węgla w atmosferze może się podwoić, a to stanowiłoby dodatkowy czynnik przyspieszający ocieplenie.

 

Eksperci odtworzyli możliwy model klimatu przy użyciu programów komputerowych.  Jeśli ich dane są poprawne, to oznaczałoby, że ilość węgla w atmosferze będzie niemal dwukrotnie większa.  To znacznie poprawi szybkość ocieplenie, które ma już miejsce i może to w konsekwencji spowodować rozległe zniszczenia życia i środowiska.

Wieczna zmarzlina z polarnych szerokościach geograficznych może się nam wydawać czymś odległym i odłączonym od codziennej działalności większości z nas, ale jej potencjał zmiany planety jest bardzo realny. Przypomnijmy, że oprócz azotu i dwutlenku węgla wieczna zmarzlina emituje duże ilości metanu, który jest wielokrotnie bardziej skutecznym gazem cieplarnianym niż ulubiony przez IPCC dwutlenek węgla.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Pseudonim

W końcu koniec życia i tego

W końcu koniec życia i tego burdelu reinkarnacyjnego. Dusze nie będą już wciągane w wir życia na tym nienormalnym padole. Być może będziemy się rodzić na bardziej uświadomionej planecie bez takiej ilości grzechów jak tutaj.

Wkurzają mnie sygnatury więc swojej już nie mam.

Portret użytkownika normalny

Wielkie drzewa i paprocie to

Wielkie drzewa i paprocie to efekt wyższej zawartości CO2 w dawnej atmosferze. Dwutlenek węgla to taki "tlen" dla roślinek, którym bardzo chętnie oddychają i rosną jak na drożdżach. Nawet pieczarki w szklarniach nasyca się atmosferą CO2. Jak przesadzą to rosną giganty.

Portret użytkownika Cannabiasz

Mam troszkę doświadczenia w

Mam troszkę doświadczenia w uprawie grzybów i nie zgodze się na pewno z Tobą nt. tych pieczarek ponieważ grzyb jest innym organizmem niż roślina i akurat duże stężenien CO2 w miejscu gdzie owocnikują grzyby spowalnia lub zatrzymuje proces ich wzrostu. Grzyby same wytwarzają dwutlenek węgla i do odpowiedniego rozwoju potrzebny jest im tlen. Pozdrawiam.
 
 

Strony

Skomentuj