Miliarder chce zbudować megamiasto na pustyni w USA

Kategorie: 

Źródło: Bjarke Ingels Group

W Stanach Zjednoczonych może wkrótce powstać wielkie zaawansowane technologicznie miasto. Miliarder Marc Lore chce wybudować megamiasto od zera na jednej z amerykańskich pustyni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Tolesa będzie miała swoich pierwszych mieszkańców już w 2030 roku.

 

Marc Lore jest inwestorem i byłym dyrektorem generalnym przedsiębiorstwa Walmart. Amerykański miliarder ujawnił koncepcję megamiasta o nazwie Telosa. Na dzień dzisiejszy są to głównie plany, projekty i grafiki koncepcyjne, jednak Marc Lore faktycznie zamierza wybudować swoje własne miasto.

 

Według jego wizji Telosa będzie zaawansowanym technologicznie miastem o powierzchni 150 tys. akrów. Ma powstać na pustyni, a zatem zostanie wybudowane od zera. Miliarder ma na oku lokalizacje w stanach Nevada, Utah, Idaho, Arizona, Teksas oraz w regionie Appalachów. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Megamiasto Telosa już w 2030 roku ma przyjmować pierwszych mieszkańców, a docelowo, w ciągu 40 lat, ma być zamieszkiwane przez 5 milionów ludzi. Miasto ma być przede wszystkim odporne na suszę i całkowicie samowystarczalne pod względem energetycznym dzięki produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Mieszkańcy mieliby tam dostęp do najnowszych technologii, m.in. do autonomicznych pojazdów i latających taksówek.

Wybudowanie wielkiego miasta na pustyni będzie bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Według obecnych szacunków Telosa może pochłonąć 500 miliardów dolarów. Miliarder zamierza wyłożyć pieniądze na ten projekt z własnej kieszeni, a także zaprosić do współpracy prywatnych inwestorów i filantropów. Liczy również na państwowe dotacje. Według wizji pomysłodawcy, mieszkańcy, płacąc podatki mieliby dostęp do usług najwyższej jakości, a nawet udziały w obszarze, na którym powstałoby nowe miasto.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Mega miasto ? - gdzie tu

Mega miasto ? - gdzie tu logika , gdzie tu sens ? Po co budować kolejny obszar gęsto zurbanizowany ? Na pustyni jest gorąco i sucho , nic tam też nie urośnie bez intensywnego nawożenia i nawadniania a i bez klimatyzacji nikt tam mieszkać nie zechce , czyli zużycie energii i zasobów ziemi w takim kompleksie byłoby gigantyczne , więc po co to ? Ot poprostu kaprys znudzonego miliardera , któremu marzy się świat z filmu : "Piąty element" . 

A ja myślę , że należy pójść inną drogą i uprościć oraz "odchudzić" wszystko co się da . Prostota i harmonia z naturą jest tu rozwiązaniem . Przecież żyjemy nie poto by doskonalić technologię czynienia sobie ziemi poddaną ani nie poto by tłoczyć się w wielkich miastach w coraz większym zagęszczeniu . Podstawowym przeznaczeniem przedmiotów użytkowych jest spełnianie założonej dla nich funkcji - domów też to dotyczy . Powinniśmy raczej dążyć do rozwoju świadomości (czyli charakteru , osobowości , umysłu , jestestwa) a nie bezmyślnego namnażania się i szukania nowych miejsc do kolonizacji i pozyskiwania bogactw . Gdyby taki miliarder postanowił np. polepszyć warunki życia biedoty afrykańskich plemion - żeby nie musieli mieszkać w lepiankach z krowiej kupy itd. czy gdyby wybudował oczyszczalnie ścieków , przetwórnie odpadów na coś wartościowego , zapewnienie możliwości godnych warunków życia i rozwoju mieszkańców slumsów itp. - no jest tu wiele możliwości zrobienia czegoś naprawdę pożytecznego dla świata i ludzkości mając taki potencjał finansowy do wykorzystania ... to nie dość , że syskałby wdzięczność narodów , tytuł dobroczyńcy i "zbawcy" to jeszcze posiadłby szczęście samorealizacji . Gdyby tylko on zechciał to zrozumieć ... i jemu podobni . Takie przełączenie wajchy w głowie wystarczy by odmienić losy świata i nakierować ludzość na nowe tory - te właściwe !

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Kiedyś pokazowe miasta dla

Kiedyś pokazowe miasta dla ugoszczenia zachodnich oficjeli i zachodniego biznesu były domeną arabów i szerzej rzecz biorąc muzułmanów - w kraju zamordyzm: obcinanie rąk za kradzież, kamieniowanie ludzi, przyzwolenie na przemoc i gwałty - więc emirowie, szejkowie i inni sułtani budowali sobie propagandowe miasta żeby poprawić wizerunek swojego kraju i sprowadzać tam na luksusowe prostytutki urzędasów, polityków i kapitalistów z zachodu. Byleby tylko zachód chciał tam zainwestować i sprzedać islamistom nowoczesną broń i technologie w zamian za rope. 

Dzisiaj role się odwracają. Miasta petroemiratów oraz krajów Dalekiego Wschodu są tak zaawansowane pod względem technologii, zwłaszcza te największe, że to zachód musi budować konkurencje dla nich żeby ściągać tam na prostytutki bogatych fagasów z Chin, Indii, Malezji, Korei czy Singapuru. Żeby tam ich zabawiać, zawiązywać biznesowe znajomości i produkować z dzi**ami materiały do szantażu i nacisku na tamtejsze rządy i elity.

 

Portret użytkownika ​euklides

Bolszewia zniszczyła zachód i

Bolszewia zniszczyła zachód i mentalność europejską. Kiedyś były zasady moralne, dążenie do wolności, rozwój, pochwalanie pracowitości. Dzisiaj jest dążenie do napchania portfela co jest bardzo krótkozwroczne. Dominuje kłamstwo, głupota i oszustwo.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Kolejny pato-dzbanek, który

Kolejny pato-dzbanek, który ma za dużo hajsu.... W środowisku takim jak szambo rozwijają się wyłącznie patogeny, kwitnie życie złożone z robactwa.i innego plugstwa. Czas osuszyć to szambo i uświadomić robactwu jego rolę.

Portret użytkownika oswiecony77

beton stal i inne materialy

beton stal i inne materialy na tym swiecie  nie sa odporne na korozje Popatrz na nowy dom ile postoji bez remontu ?? wszystko na tym swiecie przemija jest ograniczone czasaem i nisko wibrujaca energia Materia sie rozpada W wyzszych wymiarach tego nie ma Na tym swiecie wszystko jest przemijajace

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Strony

Skomentuj