Miliard lat w 40 sekund - unikalna animacja ukazuje ruchy płyt tektonicznych

Kategorie: 

Źródło: SciTech Daily (Youtube)

Geofizycy opublikowali wideo, które po raz pierwszy pokazuje ciągły ruch płyt tektonicznych Ziemi na przestrzeni ostatnich miliardów lat. Widać na nim chociażby moment w historii, gdy współczesna Antarktyda, o której zwykliśmy myśleć jako o zimnej krainie, znajdowała się na równiku.

 

Animacja, powstała w oparciu o nowe badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Earth-Science Reviews. Życie na Ziemi nie istniałoby bez tektoniki płyt. Ich kompletny model ruchu pomoże wyjaśnić, w jaki sposób Ziemia stała się zdatna do zamieszkania nie tylko dla przedstawicieli mikroorganizmów, ale także dla bardziej złożonych stworzeń.

 

Bez wykorzystania skomplikowanych modeli takich jak ten, zmiany położenia płyt tektonicznych są mierzone w centymetrach na rok. Jedynie obserwacja tego procesu na przestrzeni miliardów lat, może pozwolić naukowcom na udzielenie odpowiedzi na to pytanie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

A wszystko to dlatego (lub

A wszystko to dlatego (lub dzieki temu) , że ziemia wciąż jest rozgrzaną kulą magmy z cieniutką skorupką na wierzchu (o grubości zaledwie od: 10 ... 70 km), która będąc spękana jak żużel na powierzchni stopionego żelaza w tyglu , podlega prądom konwekcyjnym , które z jednej strony wciągają jej brzeg do stopienia a z drugiej wyłaniają drugi z wnętrza do ostygnięcia i tak w kółko . A my żyjemy jedynie na jej szczytach wystających ponad poziom oceanów.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

które z jednej strony

które z jednej strony wciągają jej brzeg do stopienia a z drugiej wyłaniają drugi z wnętrza do ostygnięcia i tak w kółko 

Niefizyczne. W rzeczywitości nic ci się nie wciągnie. Teoria płyt tektonicznych to bzdura.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Tylko, że nie ma wtedy

Tylko, że nie ma wtedy miejsca na teorię dryfu, bo teoria rosnących planet wszystko tłumaczy, łącznie z takimi zjawiskami jak wyjście życie na ląd (wcześniej lądu po prostu nie było), znajdywanie pozostałości morskich stworzeń spotykane na obszarach wyżyn i starych gór (kiedyś było to po prostu płytkie morze).

Strony

Skomentuj