Mikroplastik zagraża płodności mężczyzn - alarmujące odkrycie chińskich naukowców

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Chińscy naukowcy opublikowali w czasopiśmie "Science of the Total Environment" alarmujące wyniki badań, które wskazują na obecność mikroplastiku w próbkach nasienia zdrowych dorosłych mężczyzn. Odkrycie to może mieć poważne konsekwencje dla płodności mężczyzn na całym świecie.

 

Badacze z Uniwersytetu Shandong w Jinan przebadali próbki nasienia pobrane od 36 zdrowych dorosłych mężczyzn, którzy nie pracowali w branży tworzyw sztucznych. Analiza wykazała, że w każdej z próbek znajdował się mikroplastik. Najczęściej występującym rodzajem plastiku był polistyren, powszechnie stosowany w opakowaniach pianki.

 

Obecność mikroplastiku w próbkach nasienia może mieć poważne konsekwencje dla płodności mężczyzn. Naukowcy zaobserwowali, że w próbkach zawierających cząstki plastiku z polichlorku winylu ruchliwość plemników była niższa. Autorzy badania sugerują, że to odkrycie może pomóc w wyjaśnieniu globalnego spadku współczynnika urodzeń.

 

Poprzednie badania wykazały, że mikroplastiki są obecne niemal we wszystkich ekosystemach na Ziemi - od szczytów górskich po głębiny oceanów. Naukowcy oszacowali, że przeciętny człowiek zużywa tygodniowo równowartość jednej karty kredytowej plastiku, m.in. poprzez picie z plastikowych butelek, wdychanie cząstek powietrza lub spożywanie jedzenia podgrzewanego w plastikowych pojemnikach. Oznacza to, że uniknięcie spożycia plastiku jest praktycznie niemożliwe.

 

Odkrycie obecności mikroplastiku w męskich plemnikach jest szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę globalne trendy dotyczące płodności. Badania pokazują, że od lat 70. XX wieku średnia liczba plemników u mężczyzn zmniejszyła się o ponad 50 procent. Jednocześnie odnotowuje się spadek współczynnika urodzeń w wielu krajach rozwiniętych.

 

Chociaż badacze nie mogą jeszcze jednoznacznie stwierdzić, że mikroplastik jest bezpośrednią przyczyną tych trendów, to odkrycie jego obecności w męskim nasieniu może stanowić ważną poszlakę. Substancje chemiczne zawarte w tworzywach sztucznych mogą negatywnie wpływać na jakość i ruchliwość plemników, co z kolei przekłada się na zdolność do zapłodnienia.

 

Autorzy badania podkreślają, że konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć potencjalny wpływ mikroplastiku na ludzką płodność. Niezbędne jest również opracowanie skutecznych metod oczyszczania organizmu z tych zanieczyszczeń.

 

Jednocześnie eksperci apelują o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz ograniczenia produkcji i zużycia tworzyw sztucznych. Kluczowe jest promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której plastik będzie poddawany recyklingowi zamiast trafiać do środowiska.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

mikroplastik musi być w dużej

mikroplastik musi być w dużej ilości w naszych kopaczach na jewro 24 - pierwszy wpierdol zaliczony a tak poza tym to nie mogli wygrać bo byliby oskarżeni z mety o rasizm z chebanowo-smolistą hulandiom.

Grają jednak ze zmienioną tradycją - 1 mecz o honor , 2 mecz o honor i 3 mecz o honor a potem zgodnie ze starą tradycją - do dumu.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj