Mikroplastik po raz pierwszy znaleziony w liściach roślin

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W badanych próbkach liści roślin naukowcy po raz pierwszy znaleźli ślady mikroplastiku. Odkrycia dokonano na Uniwersytecie w Preszowie na Słowacji.

Odpowiednia praca naukowa została opublikowana w czasopiśmie BioRisk. Rośliny z rodzaju Dipsacus mają charakterystyczne sparowane liście. Tworzą rodzaj zbiorników, które gromadzą wodę i przyciągają do niej owady. 

 

Znaleziono tam fragmenty i włókna wielobarwnych mikroplastików o długości do 2,4 mm. Naukowcy doszli do wniosku, że nie zarejestrowano żadnych zewnętrznych źródeł zanieczyszczeń na tym terytorium, więc plastik dostał się do kwiatów z zanieczyszczonej atmosfery.

 

Drugą opcją dotyczącą pochodzenia plastiku jest to, że ślimaki mogą go przynieść.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

Na tym właśnie polega tzw.

Na tym właśnie polega tzw. "biodegradacja" tworzyw sztucznych, że one nie znikają (jak się niektórym wydaje) ale jedynie ulegają rozdrobnieniu - czyli zwietrzeniu pod wpływem świata słonecznego, temperatury, opadów i wiatru a potem jako już swobodnie unoszący się w powietrzu pył węglowodorowy dostaje się do wszystkich żyjących istot. Używamy tkanin "plastikowych", wykładzin i wszelkich innych materiałów "plastikowych", które się ścierają oraz rozkładają samoistnie.. a potem my je wciągamy do płuc, do żołądka, podobnie zwierzęta także te które zjadamy. Rośliny "filtrują" powietrze zatrzymując pyły - co to oznacza ? Ano to że ten wszelki pył osadza się na ich liściach oraz w glebie na której one rosną i one je też wchłaniają.  A teraz niech ktoś policzy ile wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych wytworzono od początku ich wynalezienia a ile z tego zostało poprawnie zutylizowane w sposób nie szkodzący środowisku ??? Tworzywa sztuczne produkowane sa z ropy naftowej czyli w uproszczeniu można powiedzieć, że tyle ile ważą "plastikowe" śmieci na wysypiskach i wogóle wszędzie - tyle ropy rozrzucono po ziemi.. 

Portret użytkownika oswiecony77

jesli nawet przedluzysz zycie

jesli nawet przedluzysz zycie na tym lez padole o 30 lat Popatrz na jakos zycia idz do szpitali przychodni lekarskich Popatrz sie na tych starcow ile bolu cierpienia maja w oczach schorzen chorob Mam 45 lat i juz jestem po trzech operacjach 6 moich znajomych umarlo na raka w tym roku 3 na zawal Ludzie do  55 lat Ten swiat chociaz piekny [gdzies na karaibach] Jest od poczatku przemijajacy Kazda religia czeka na swojego mesjasza azeby cos zrobil za kogos naprawil ten swiat Jezus wam mowil 2000 tys lat temu ze te czasy nadejda Jest 8 miliardow dusz Z tego 7 zmanipulowanych Byty astralne dzialaja wiedza ze ten swiat zwinie sie do punktu wyjscia A oni uwiezieni 21 Potem zobaczyłem nowe niebo i nową ziemię, bowiem obecna ziemia i niebo zniknęły Nie będzie już więcej śmierci, smutku, płaczu ani bólu. Wszystko to przeminęło wraz ze starym światem”. Kto pojdzie za tym swiatem starym jego kontrola przepadnie jego dusza Robcie zapasy wody mineralnej jedzenia Bo niedlugo nie kupicie za pieniadze A jesli zapieczetujecie sie nie osiagniecie odpowiedniego poziomu swiadomosci do przejscia To jest ostatni etap elit tego swiata azeby cofnac was do tylu i zabrac dusze https://www.youtube.com/watch?v=rmpGcQFX8vY&t=48s

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika syriues

To niech odpowiedzialny

To niech odpowiedzialny cudotwórca tych rzeczy ten syf posprzata i sie stad zmyje.wiecie o kim mowa .zaden z nas nie wpadlby na pomysł ktory przynioslby tyle kosekwencji ,rotszyldy i rokerfell

Wszyscy juz napchalu sobie kieszenie i teraz pora na reset?fale w gotowosci,juz kazdy trzyma swoja tabliczke z elektronowym ekranikiem?mozgi bola nie?

Portret użytkownika nn

Posprząta? Toż sam chemitrals

Posprząta? Toż sam chemitrals a później zdziwiemie biologów, że włókna w roślinach..

Faktycznie może już niedługo zacznie się "sprzątanie" wg mnie jak zwykle prowokacją.

31.08.2022

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 30 listopada 2022 roku, do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO. Stopnie alarmowe obowiązują na terytorium całego kraju.

nn

Portret użytkownika oswiecony77

sa to ostatnie lata tego

sa to ostatnie lata tego swiata Nowy swiat juz bedzie inny bez pospiechu kieratu smierci chorob krwawej przyrody technologia bedzie czysta ekologiczna Czlowiek sobie nawet nie wyobraza co bedzie Lecz dni tego swiata z dnia na dzien robia sie coraz trudniejsze Ludzie padaja jak muchy nowotwory miazdzyca itp Ciesz sie ze nie umrzesz nieswiadomy A ile osob wybiera tv nic nie szuka wyjscia Tkwia w gownie tego swiata

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika oswiecony77

choc upadly ten swiat[smierc

choc upadly ten swiat[smierc choroby krwawa przyroda] to ludzie zatruli go juz do konca Myslisz swiadku ze wszystko jest ok W religiach sa ciagle ofiary Zreszta znasz biblie koran i inne ksiegi Czy na Jezusie mial byc koniec ??Ile cierpienia przy smierci [szczesciarze umieraja bezbolesnie] A widziales co sie dzieje na ukrainie na wojnie ??https://www.youtube.com/watch?v=0qkKAxiBEY8 chociaz pro katolicki ten kanal ale czasami ogladam To fakt takie obiekty gwiazdy widze nad swoim domem tez Wiekszosc nie zdaje sobie sprawy w jakich czasach zyjemy 10 I trzeci anioł zatrąbił:
i spadła z nieba wielka gwiazda, płonąca jak pochodnia,
a spadła na trzecią część rzek i na źródła wód.
11 A imię gwiazdy zowie się Piołun.
I trzecia część wód stała się piołunem,
i wielu ludzi pomarło od wód, bo stały się gorzkie.

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika ba

Bilbia odpowiada co sie

Bilbia odpowiada co sie stanie z fałszywymi religiami :

Jeremiasza 10:  10  Lecz Jehowa naprawdę jest Bogiem.+ Jest Bogiem żywym+ i Królem po czas niezmierzony.+ Z powodu jego oburzenia zakołysze się ziemia,+ a żaden z narodów nie ostoi się wobec jego potępienia.+ 11  Oto, co im powiecie: „Bogowie,+ którzy nie uczynili niebios i ziemi, znikną z ziemi+ i spod tych niebios”.

A co oznacza ze fałszywi bogowie ( fałszywe religii)  znikną :

Obkjawienia 18:  W jakim stopniu ona otaczała siebie chwałą i żyła w bezwstydnym zbytku, w takim stopniu zadajcie jej męczarni i żałości.+ Bo mawia w swym sercu: ‚Siedzę jako królowa+ i nie jestem wdową,+ i nigdy nie zaznam żałości’.+  Dlatego też w jeden dzień jej plagi+ nadejdą, śmierć i żałość, i klęska głodu, i zostanie doszczętnie spalona ogniem,+ ponieważ silny+ jest Jehowa Bóg, który ją osądził.

Dziś fałszywe religie żyją w bezwstydnym zbytku , wystarczy zobaczyć na tych kapłanów co chodzą w złotych szatach od stup po czubek głowy i siedzą na złotych tronach , czy to naśladowcy Jezusa ? a ich świątynie  pełne złotych figórek !

Rzymian 14: 11  bo jest napisane: „‚Jako żyję — mówi Jehowa+ — ugnie się przede mną każde kolano, a każdy język otwarcie wyzna Boga’”.+ 12  Tak więc każdy z nas sam za siebie zda sprawę Bogu.+

A tych co sie nie ugnie po prostu stracą życie a takich będzie większość :

Psalm 37:  Złoczyńcy bowiem zostaną wytraceni,+lecz pokładający nadzieję w Jehowie — ci posiądą ziemię.+ ו [Waw] 10  I jeszcze tylko chwilka, a już nie będzie niegodziwca;+i zwrócisz uwagę na jego miejsce, a już go nie będzie.+ 11  Lecz potulni posiądą ziemię+i naprawdę będą się wielce rozkoszować obfitością pokoju.+

29  Prawi posiądą ziemię+i będą na niej przebywać na zawsze.+

 

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika Hannto

Ślimaki-znani dilerzy

Ślimaki-znani dilerzy mikroplastiku XD A teraz serio. Co za różnica gdzie znaleziono mikroplastik skoro nie możemy nic z tym zrobić? Bo przecież ludzkość nie przestanie nagle wytwarzać plastiku. I nie rzucajcie mi teraz hasłami że recykling pomoga. Jasne recykling jest fajny ale to i tak niewiele zmienia skoro wciąż i wciąż produkujemy nowy plastik i inne tworzywa sztuczne. Jedyne co nam pozostaje to pogodzić się z tym że jest jak jest albo natychmiast wstrzymać produkcje wszelkich tworzyw sztucznych, a przecież dobrze wiemy co się bardziej opłaca.

Portret użytkownika oswiecony77

sam widzisz od kiedy sie

sam widzisz od kiedy sie zaczelo Od drugiej wojny swiatowej od kiedy hitler i jemu podobni rozpoczeli cywilizacje smierci Wszystko strute chemia spaliny Mozg wyprany u 80 % cywilizacji Tak krotko zyjecie Zamiast rozwijac sie duchowo swa swiadomosc Tkwicie w cyklach nieswiadomosci Z tego swiata ciezko sie wyrwac Jezus co mowil ?? 1 «Podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. 2 Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. 3 Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. 4 Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. 5 Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. 6 Lecz o północy rozległo się wołanie: „Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!” 7 Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. 8 A nierozsądne rzekły do roztropnych: „Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną”. 9 Odpowiedziały roztropne: „Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie!” 10 Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. 11 W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: „Panie, panie, otwórz nam!” 12 Lecz on odpowiedział: „Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was”. 13 Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny». Jeszcze duzo sie wydarzy na swiecie w tych dniach Bo czlowiek nie do konca rzadzi tym swiatem

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Strony

Skomentuj