Mikroplastik po raz pierwszy znaleziono w ludzkiej krwi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zanieczyszczenie mikroplastikiem zostało po raz pierwszy wykryte w ludzkiej krwi, a naukowcy znaleźli maleńkie cząsteczki u prawie 80% badanych ludzi. To odkrycie pokazuje, że cząsteczki mogą poruszać się po ciele i pozostawać w narządach. Skutki zdrowotne nie są jeszcze znane. 

 

Naukowcy są zaniepokojeni, ponieważ mikrodrobiny plastiku uszkadzają ludzkie komórki w laboratorium, a cząsteczki zanieczyszczenia powietrza są już znane z tego, że dostają się do organizmu i powodują miliony wczesnych zgonów rocznie. Ogromna ilość plastikowych odpadów jest wyrzucana do środowiska, a mikrodrobiny plastiku zanieczyszczają teraz całą planetę, od szczytu Everestu po same głębiny oceanów. Wiadomo już, że ludzie spożywają drobne cząstki wraz z pożywieniem i wodą, a także wdychają je, i znaleziono je w kale niemowląt i dorosłych.

 

Naukowcy przeanalizowali próbki krwi od 22 anonimowych dawców, wszystkich zdrowych dorosłych, i znaleźli cząsteczki plastiku w 17 próbkach. Połowa próbek zawierała plastik PET, który jest powszechnie używany w butelkach do napojów, a trzecia zawierała polistyren, który jest używany do pakowania żywności i innych produktów. Jedna czwarta próbek krwi zawierała polietylen, z którego wytwarza się plastikowe torby.

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Environment International. Dostosowano istniejące metody wykrywania i analizy cząstek o wielkości 0,0007 mm. Niektóre próbki krwi zawierały dwa lub trzy rodzaje plastiku. Zespół użył stalowych igieł do strzykawek i szklanych probówek, aby uniknąć zanieczyszczenia, a także przetestował poziom tła mikroplastiku na ślepych próbkach. Ilość i rodzaj plastiku różniły się znacznie w zależności od próbek krwi. Różnice mogą odzwierciedlać krótkotrwałe narażenie na plastik przed pobraniem próbek krwi, takie jak picie kawy z kubka powlekanego plastikiem lub noszenie maski na twarz.

 

Ostatnie badania wykazały, że mikroplastik może przyczepiać się do zewnętrznych błon czerwonych krwinek i ograniczać ich zdolność do przenoszenia tlenu. Cząsteczki znaleziono również w łożysku ciężarnych kobiet, a u ciężarnych szczurów szybko przechodzą przez płuca do serca, mózgu i innych narządów płodu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mateusz

Zakazać żywności i wody w

Zakazać żywności i wody w plastikach to nie wina ludzi to wina rządów i producentów opakowań plastikowych. Co dziwne że zamiast nakładać nacisk na zakazu produkcji opakowań i butelek plastikowych to budują pojemniki na nakrętki plastikowe i przyzwyczają ludzi do bardziej powszechnego obiegu plastikiem w czasach Rzymskich powszechnym materiałem był ołów też był trującym ale z nie wiedzy a teraz wiedzą że plastik jest trującym i cały czas produkują dla pieniędzy, a ludzi mają za nic, po prostu ludzie żrą plastik, bo takie mamy czasy.

Portret użytkownika Q

To nie z opakowań ów "plastik

To nie z opakowań ów "plastik" przenika do naszych ciał ale z wszelkiego rodzaju pyłów także tych ubraniowych - kurz. Polimery wykorzystujemy powszechnie do produkcji wszystkiego co się da a każdy przedmiot podlegający ścieraniu się (choćby taka myszka komputerowa) tworzy "plastikowy" pył który wdychamy i połykamy. Dodatkowo zjadamy go z patelni pokrywanych powszechnie teflonem a ten z czasem ściera się - przenikając do potraw na takiej patelni przyrządzanych (!) , a spróbuj znaleźć patelnię bez "telefonu" ?? Opony samochodowe tworzą pył , paski napędowe w pojazdach itp. To wszystko wdychamy. A na koniec jest jeszcze duża przenikalność "plastiku" do gleby z rozkładających się na wysypiskach (i gdzie popadnie) śmieci "plastikowych". Dużo polimerowego pyłu powstaje przy naprawach samochodów (szpachla , farby ścierane itp.). Wogóle każdy przedmiot z tworzywa sztucznego który pocieramy o naszą skórę jak np. rączka noża kuchennego z czasem się ściera (poleruje) a te tworzywo wnika w nasze ręce. I tak by można wymieniać źródła tego skażenia jeszcze długo.

Portret użytkownika WETRANSFER ARCHIWUM

Znajoma z Żabki powiedział

Znajoma z Żabki powiedział ,że zabrakło jej w sklepie prezerwatyw bo wszystkie wykupiły Ukrainki - nie jest to żaden fejk a autentyczna wiadomość od konkretnej osoby . Jeszcze nigdy ,nie spotkała się z takim zjawiskiem od czasu otwarcia sklepu . Pytanie zasadnicze - czy Ukrainki maja taką chcice na naszych chłopaków czy dają  d swoim studentom ,których u nas jest jak szarańczy z uposażeniem 3.5 tyś zł na łebka od polskiej uczelni w ramach comiesięcznej pomocy . 

Portret użytkownika Piot

Więc "oficjalnie" znaleziono

Więc "oficjalnie" znaleziono ten mikroplastik we krwi, choć od wielu lat tam był (powodem jest przechowywanie jedzenia w plastikowych opakowaniach. W szczególności napoje gazowane z plastikowej butelki),

ale teraz ludzie znajdują Grafen w ludzkiej krwi (nawet u niezaszczepionych) i ... cisza.

 

Ktoś tu dodaje sztucznie grafen do jedzenia i nikt o tym nie mówi.

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Wszystko wynik tego demona:

Wszystko wynik tego demona: wolnego rynku, destrukcyjnego kapitalizmu, systemu gospodarczego świata opartego na prymacie zysku ponad wszystko, także ponad dobro człowieka. Te kilka milionów miliarderów i milionerów także nie uniknie plastiku w swoich żyłach i mózgu i ten ZYSK po trupach i z nich uczyni chodzące trupy!

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika wodzu

Warszawa. Zabójstwo 21-latki

Warszawa. Zabójstwo 21-latki z Ukrainy. Nowe fakty
Służby poszukują zabójcy 21-letniej Ukrainki, która zginęła we wtorek po południu na warszawskich Włochach. Policja chce dotrzeć do 27-letniego partnera kobiety. Nie wiadomo jednak, czy to Evgenij W. jest sprawcą morderstwa ? Błagam o wytłumaczenie tego News w Mediach !!!!
i ostrzegam ze mam Pełnych 8 Klas SP z Dyplomem !!!! PIS.wska ciemna Materia !! jedna z postaw nie przyjmowanej Fizyki !!!

Portret użytkownika Oglądamy TV

Wygląda na to że teraz będzie

Wygląda na to że teraz będzie można wszelkie porażki polityków i naukowców zgnoić na mikroplastik. Jak dam ci trutkę w żarciu i zdechniesz to zawsze za pomocą telewizji wytłumaczymy baranom że to przez mikroplastik. I to wasza wina po huj kupujecie plastik. Ale to wszystko przez putina, onuce i wrednych foliarzy.

Skomentuj