Mikroplastik niszczy morski ekosystem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ekolodzy od dawna biją na alarm zwracając uwagę na wzrastającą ilośc zanieczyszczeń w postaci plastiku, który zaczyna wywierać wpływ na z tworzywa sztucznego Zmiana organizacji zwiedzania okolicy wody Wysp Hawajskich. Podczas misji będą starali się zdefiniować, Pacyfiku sposób zanieczyszczone przez małe kawałki plastiku.

 

Podczas wyprawy po wodach w okolicach Wysp Hawajskich, specjalisci starali się zdefiniować, jak dużą część zanieczyszczeń Pacyfiku stanową małe, plastikowe fragmenty. Śmieci na powierzchni wody stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej, mówią eksperci.

 

Rocznie w morzach i oceanach lądują miliony ton tworzyw sztucznych. "Plastik potrafi pływać na różnych głębokościach wody, część opada na dno oceanu, a część trafia do przewodu pokarmowego zwierząt morskich" – powiedział biolog, Christian Syuberg.

Duże fragmenty tworzyw sztucznych stają się kruche pod wpływem słońca, a następnie są rozdrabniane przez fale lub rekiny i inne duże ryby. Henrik Pedersen, założyciel organizacji Plastic Change porównuje działanie oceanu do blendera, tworzącego tak zwany mikroplastik stanowiący ogromne zagrożenie dla ekosystemu.


Według ekologów, to właśnie z przyczyny istnienia mikroplastiku ginie tak wiele ptaków i zwierząt morskich. Plastik dostaje się do ich pożywienia, a następnie blokuje ich przewody pokarmowe. Meagen Lemson, pracownik ochrony dzikiej przyrody na Hawajach dodaje, że niesie to ze sobą konsekwencje także dla człowieka. Zanieczyszczenie oceanów jest już problemem globalnym, a zdaniem ekspertów ilość plastiku w wodach morskich podwoi się w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika zlomiarz

Plastik i ekosystem. To nie

Plastik i ekosystem. To nie My produkujemy plastyk. Nie My posiadamy fabryki i czerpiemy z nich zyski. To takie odwracanie kota ogonem, ssssac z Nas jak najwiecej, lecz aby dac.... hmmm to Ty i Ja jestesmy odpowiedzialni, nie oni., np (rrrwa mac).:
Krzesla i kregoslup. Zwrociliscie uwage, ze wiekszosc czasu spedzanego w pozycji siedzacej, spedzamy udupieni na siedziskach, ktore
primo po pierwsze konstrukcja torturalna, krzywiaca kregoslup i inne partie ciaa;
co powoduje primo po drugie blokade roznych waznych organow wew. jak arterie lub nerwy tudziez sciegna, miesnie.
primo po trzecie sytuacja ta implikuje rozne choroby, we w ciele calym, z dzialu motorycznych, , psychomotorycznych, immunologicznych, ortopedycznych, okulistycznych i etc, etc...
Primo po czwarte DüPe od kompa trzeba ruszyc, hemoroydy rozruszac, bo tak jak meteorydy, duza dziure... w d... zrobic moga. Shok Wiecej ruchu i swiezego powietrza.
Glowa przewietrzona lepiej pracuje. Smile

Portret użytkownika William Wallace

Co ludzie zrobili z tą

Co ludzie zrobili z tą planetą i to w przeciągu 30 lat. Śmeci w oceanach , woda i skażona i brudna , pełno ścieków z różnych fabryk. Powietrze , normy przekroczone. A kiedyś górale żyli po sto lat , wyrabiali masło , sery i nie było pieprzenia o cholestrolu. A teraz żremy wszystko napompowane chemią. Ciekawe czy zostało coś na ziemi co ludzie nie zniszczyli. Wszystko się pojeb.... , wszystko.

Portret użytkownika witek

niestety rządzą nami

niestety rządzą nami niszczyciele i kolonizatorzy planet (sztuczna bezduszna inteligencja - BestAI), ziemia w przyszłości ma zostać śmietniskiem i ściekiem a tzw. cywilizacja przeniesie się na inną planetę np. Proximę b i wszystko zacznie się od początku

Portret użytkownika Zenek ;)

Synek JAKA wojna?

Synek JAKA wojna?

Smok się jeszcze nawet nie rozgrzał a tym bardziej zaczął wojować na poważnie a tamci już skomlą o pokój...... i wypatrują sposobności jak spier[...]lić z planety....

 

Portret użytkownika N1KT

Ekolodzy zapomnieli o

Ekolodzy zapomnieli o Fukushimie i pitolą o "hektoplastiku" nazywając go mikroplastikiem nie tłumacząc nikomu co znaczy ten mikroplastyk. Plastyk który się utlenia i ociera o inne przedmioty. Solussion is dillussion - ta sama metoda... Ja to nazywam hektoplastyk bo brzmi groźniej/poważniej i dociera bardziej do wyobraźni bo to hektary ton pływających kożuchów śmieci po całym świecie. Są nawet po tsunami pływające wyspy śmieci ale kogo to obchodzi : /

Skomentuj