Mikrocząsteczki plastiku znalezione w większości wód butelkowanych!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Testy wykonane na wodzie butelkowanej wykazały, że prawie wszystkie produkty zawierały niewielkie cząstki plastiku. W największym badaniu tego rodzaju przebadano 250 różnych wód zakupionych w dziewięciu różnych krajach.

 

Badania prowadzone przez organizację dziennikarską Orb Media odkryły średnio 10 plastikowych cząsteczek na litr, każda z nich większa niż szerokość ludzkiego włosa. Testy przeprowadzono na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku. Firmy, których marki zostały przetestowane powiedziały, że ich rozlewnie są obsługiwane zgodnie z najwyższymi standardami.

„Znaleźliśmy cząstki plastiku w wodzie butelkowanej prawie wszystkich wiodących marek. Nie chodzi jednak o to, by wskazywać palcem na poszczególne marki. Badanie to pokazuje, że plastik jest wszędzie i stał się tak wszechobecnym materiałem w naszym społeczeństwie, że przenika nawet do wody” - powiedziała Sherri Mason.

Obecnie nie ma dowodów na to, że spożywanie mikrocząteczek plastiku może powodować szkody dla organizmu, jednak dokładne poznanie przyczyn jest obecnie obszarem badań. Eksperci uważają, że mieszkańcy państw rozwijających się, w których woda z kranu może być zanieczyszczona, powinni nadal pić wodę z plastikowych butelek. W zeszłym roku profesor Mason znalazła cząsteczki plastiku również w próbkach wody z kranu, a inni badacze odkryli je w owocach morza, piwie, soli morskiej, a nawet w powietrzu.

Źródło: Orb Media

Badania wody butelkowanej obejmowały zakup pakietów od 11 różnych globalnych oraz krajowych marek w wybranych krajach. Wybierano państwa o dużej populacji, lub takie, w których istnieje stosunkowo duże zużycie wody butelkowanej. Aby wyeliminować ryzyko skażenia, zakupy w sklepach i dostawy z firm kurierskich zostały zarejestrowane na filmie. Niektóre wody w USA zostały zamówione przez Internet.

 

Badanie plastiku polegało na dodaniu barwnika o nazwie Nile Red do każdej butelki. Jest to najnowsza metoda szybkiej detekcji plastiku w wodzie morskiej. Barwnik przykleja się do swobodnie pływających kawałków plastiku i powoduje, że fluoryzują przy konkretnym świetle. Profesor Mason i jej koledzy odfiltrowali barwione próbki, a następnie policzyli każdy kawałek większy niż 100 mikronów – tyle mniej więcej wynosi średnica ludzkiego włosa.

 

Niektóre z tych cząsteczek – wystarczająco duże, aby mogły być traktowane indywidualnie – były następnie analizowane za pomocą spektroskopii w podczerwieni, które klasyfikowało je jako tworzywo sztuczne i dalej identyfikowało jako konkretne rodzaje polimerów.

Źródło: Orb Media

Cząstki mniejsze niż 100 mikronów były znacznie liczniejsze i zostały zliczone za pomocą techniki opracowanej w astronomii w celu sumowania gwiazd na nocnym niebie.

 

Jedno oczywiste pytanie brzmi - skąd może pochodzić ten plastik? Biorąc pod uwagę ilość polipropylenu, który jest wykorzystywany w kapslach do butelek, jedną z teorii jest to, że otwarcie butelki może zrzucić cząsteczki do środka. Aby sprawdzić, czy sam proces testowania nie przeniósł plastiku do butelek, profsor Mason przeprowadziła badanie kontrolne, w którym testowano samą wodę oczyszczoną, używaną do czyszczenia szkła oraz aceton używany do rozcieńczania czerwonego barwnika.

 

W próbkach znaleziono małe ilości plastiku, prawdopodobnie pochodzące z powietrza, ale zostały one odjęte od ostatecznych wyników. Niespodzianką dla badaczy była duża różnorodność ustaleń – 17 z 259 testowanych butelek nie wykazywało śladów plastiku, podczas gdy w całej reszcie odnaleziono cząsteczki.

 

Znane marki, takie jak Nestle czy Coca-Cola zabrały głos w tej sprawie. Zgodnie twierdzą one, że w procesie produkcji wykorzystywana jest filtracja, która zapobiega przedostawaniu się cząsteczek plastiku do produktów. Ile jednak jest w tym prawdy? Na dokładne badania w tej kwestii będziemy musieli jeszcze poczekać.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (4 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Kolejny argument przeciwko

Kolejny argument przeciwko wodzie butelkowanej, a za piciem wody z kranu, choć zastanawia mnie czy woda w kranie w której znaleziono plastik nie była pobierana z rzeki jak np. w Warszawie jest. W moim mieście wodę pobiera się z podziemnego ujęcia wody. Mam nadzieję, że tam plastik jeszcze nie dotarł.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika debaucher

Trudno by jakiekolwiek

Trudno by jakiekolwiek "tworzywo sztuczne" czyli nie stworzone przez naturę,mogło być obojętne dla organizmów żywych.

Plusem jest to,że organizmy żywe mają zdolność do adaptacji.Za kilka pokoleń ciało ludzkie znajdzie sposób,by dostosować się do plastiku i neutralizować go.

Ale nie tu i nie teraz Sad

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Skomentuj