Mikroby znalezione w brazylijskiej kopalni, mogą wytwarzać czystą miedź

Kategorie: 

Źródło: pixabay

W jednej z kopalni miedzi w brazylijskim stanie Pará, biolodzy znaleźli niezwykły szczep bakterii. Te osobliwe mikroorganizmy, żywią się witriolem i produkują czystą miedź. To niesamowite odkrycie, zostało opisane w artykule w czasopiśmie naukowym Science Advances.

 

Niezwykła bakteria z rodzaju Bacillus została odnaleziona przez biologów pod kierunkiem pani profesor Deborah Rodriguez. Rodriguez i jej koledzy rozmnażali mikroorganizmy w laboratorium i śledzili, zachodzące w nich zmiany, podczas gdy do ich pożywki dodawano różne związki. Po wystawieniu bakterii na działanie roztworu siarczanu miedzi, odkryli oni jej niezwykłe właściwości. Zgodnie ze słowami badaczy:

„Odkryte przez nas pałeczki potrafią przekształcić siarczan miedzi w czysty metal bez udziału człowieka. Dzięki tym bakteriom przemysłowcy będą w stanie wyeliminować toksyczne substancje z produkcji miedzi.” 

W ciągu zaledwie dwóch dni, z naczynia zniknęły wszelkie ślady soli kwasu siarkowego i miedzi, a na jego dnie nagromadził się osad o średnicy ułamka nanometra. Była to czysta miedź, którą bakterie wydalały w postaci atomowej. Bezpośrednia redukcja miedzi z roztworu którejkolwiek z jej soli, dotąd była uważana za niekorzystny proces z energetycznego punktu widzenia. W przemyśle wymaga to stosowania toksycznych rozpuszczalników i katalizatorów. Między innymi dlatego, produkcja miedzi jest jednym z najbardziej zanieczyszczających środowisko procesów.

Źródło: Science Advances ( Copper mining bacteria: Converting toxic copper ions into a stable single-atom copper)


W tym samym czasie, bakterie rozwiązują ten problem za pomocą zaledwie 14 enzymów. Odpowiadają one za transport jonów miedzi do komórki, ich redukcję oraz powrót czystych atomów metalu do otoczenia. Struktura tych enzymów wskazuje, że miedź jest zaledwie produktem ubocznym reakcji, a same bakterie są zainteresowane wyłącznie atomami siarki. Ta cecha brazylijskiego Bacillus, może być wykorzystana zarówno w przywracaniu ekosystemów, jak i w przemyśle wydobywczym i biochemicznym. Miedź atomowa, może być wykorzystywana do produkcji różnych nanostruktur, katalizatorów i leków.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Zjawisko ciekawe ale na skalę

Zjawisko ciekawe ale na skalę przemysłową raczej nie do wykorzystania bo tych bakterii musiałoby być wielokrotnie więcej (na wagę) niż przetwarzanej w zakładach metalurgicznych rudy miedzi . Statystyczna bakteria nie jest przecież bez przerwy głodna , naje się siarką (lub czym innym) i "odpoczywa po obiedzie" a dopiero jak zdefekuje , to człowiek będzie mógł to co jej zbędne pozbierać . Jedyne zatem zastosowanie dla tych "pożytecznych" bakterii można znaleźć przy usuwaniu skutków skażeń chemicznych , gdy się komuś coś rozleje np. podczas katastrofy kolejowej , przemysłowej itp.

Portret użytkownika Quark

kem !!! Dlaczego usunąłeś

kem !!! Dlaczego usunąłeś treść swojego komentarza !!! ??? - po tym jak go skomentowałem . Potrafisz to wyjaśnić ? Co ty sobie myślisz ... jak ty się zachowujesz ?? 

"Syriues" - też już tak kiedyś zrobił i teraz ty idziesz w jego ślady myśląc , że w ten sposób nie wyjdziesz na GŁUPKA ??? Mylisz się !

Portret użytkownika Quark

Wiesz co to jest metal

Wiesz co to jest metal "szlachetny" ? To takie coś co nie tworzy związków chemicznych z innymi pierwiastkami .. to dlatego złoto występuje naturalnie w postaci czystego metalu a nie "rudy" złota . Teraz wiesz gdzie popełniłeś błąd ? I druga sprawa .. jaką wartość ma złoto .. ? Do czego jest Ci ono potrzebne , że tak go pragniesz ? Ile by było ono warte gdyby każdy miał go pod dostatkiem ? W czasach amerykańskiej XIX-wiecznej "gorączki złota" - miało ono taką wartość , że jego poszukiwacze płacili nim za żywność i narzędzia taką ilością złota ile ważył towar jaki chcieli kupić ... np. 1kg złota za 1kg mąki lub chleba - oczywiście oni nie znali miary (kg) , tylko uncje (ozt) .

Portret użytkownika MlotoWiertara

 Padlem wywody quarka

 Padlem wywody quarka przewyzszaja budowe kosmosu hahahha

metal ktory nie laczy sie z pierwiastkami - do szkoly podstawowej gamoniu .... wiesz co to jest reakcja chemiczna ?

to w niej sie lacza te twoje metale np tlenek zlota to reakcja z tlenem czyli pierwiastkiem.

a za czasow goraczki zlota ty kmiocie to za zloto mozna bylo kupic ziemie lub  dom a nie kg maki...

 

 

\

;

Skomentuj