Migracja Tytana mogła spowodować dziwne nachylenie Saturna

Kategorie: 

Źródło: NASA/Cassini

Naukowcy z Francji zaproponowali nowe wyjaśnienie nachylenia gigantycznej planety Saturna. Według naukowców to jego satelita Tytan może wpływać na nachylenie planety poprzez swoją pozycję. Wstępne obliczenia naukowców mówią, że mogło się to wydarzyć stosunkowo niedawno – niecały miliard lat temu.

Powszechnie przyjęta hipoteza wyjaśniająca poziome przemieszczenie Saturna wiąże pozycję planety olbrzyma z jej interakcją z innymi ciałami kosmicznymi, a mianowicie z gazowymi olbrzymami.

Tytan - źródło NASA

Naukowcy są zgodni, że podczas formowania się Układu Słonecznego planety olbrzymy zaczęły przesuwać się do zewnętrznej części układu pod wpływem wzajemnych sił grawitacyjnych. Gdy się poruszał, Saturn przechylił się o 26 stopni i pozostał w tej pozycji, gdy uderzył w pas asteroid Kuipera. Olbrzymia planeta pozostała w tej pozycji do dziś.

Eksperci z Francji, prowadzący badania, twierdzą, że nachylenie Saturna nastąpiło nie więcej niż miliard lat temu z powodu migracji Tytana. Naukowcy wyjaśnili, że w tej chwili są to tylko domysły, ponieważ nie ma na to oficjalnego potwierdzenia. Zbliżająca się wyprawa na statek kosmiczny Titan of the Dragonfly pomoże rzucić światło na wiele zagadek, w tym dziwne nachylenie Saturna.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

szanowny adminie już jest

szanowny adminie już jest gorąco na Marszu super Niepodległości ! nie piszesz nic ? lewactwo eurokołchozu dosało szału !

W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Parlament Europejski przegłosował… rezolucję przeciwko Polsce

11 listopada, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Parlament Europejski przegłosował… rezolucję przeciwko Polsce. Tym razem dotyczy ona kwestii mordowania dzieci nienarodzonych, czego domagają się eurokraci. „Za było 373 europosłów, przeciw 124” – Informuje korespondentka Polsat News Dorota Bawołek.

„W rezolucji PE: potępia wyrok TK z 22.X.20 i wrogą retorykę polskich urzędników wobec obrońców praw człowieka, apeluje o depenalizację aborcji i zapewnienie unijnego finansowania organizacjom broniącym praw kobiet w PL. Jest zaniepokojony stosowaniem klauzuli sumienia/odmową opieki med.” – przekazała na Twitterze Dorota Bawołek.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj