Mieszkańcy Irlandii mieli okazję zaobserwować niezwykłe halo słoneczne

Kategorie: 

Źródło: Donegal Weather Channel

Spektakularny krąg światła pojawił się na niebie nad Bellinkollig w Irlandii. Aureola światła została również nagrana i upubliczniona w sieciach społecznościowych gdzie zyskała sobie spore zainteresowanie.

 

Wygląda na to iż doszło tam do obserwacji zjawiska znanego jako parhelion. Parheliony to złudzenia optyczne towarzyszące wędrówce Słońce po nieboskłonie. Zwykle powstają na skutek pryzmatowania na dużą skalę spowodowanego przez cząstki lodu unoszące się nad rejonami arktycznymi. Ostatnio jednak parheliony stały się powszechne na całym świecie.

 


Obserwacja z Ballinkollig wyglądała dość niecodziennie jak na parhelion, ale trudno o lepsze wyjaśnienie dla tej obserwacji. O wiele łatwiej uwierzyć, że wyjątkowe okoliczności przyrody wpłynęły na przebieg tego zjawiska, niż przyjąć że mamy tu doczynienia z jakimś nowym, nieznanym wcześniej fenomenem przyrody.
 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika hankac

Widziałam i sfotografowałam

Widziałam i sfotografowałam to i w Polsce. Nie pierwszy raz zresztą. Lepiej widać przez okulary, można patrzeć prosto w Słońce jak jest to ,,zjawisko''. Dookoła Słońca jest ciemna obwódka która wygląda jak tęczówka na oku. Dla wierzących może to być oko Boga który nam się przygląda z góry czy jesteśmy grzeczni i nosimy maseczki.

Skomentuj