Mieszkańcy Hawajów są zagrożeni przez potężne tsunami

Kategorie: 

Źródło: Internet

Eksperci sugerują, że w ciągu najbliższych 50 lat Hawaje mogą doświadczyć niszczycielskiego tsunami z falami o wysokości do kilkudziesięciu metrów. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza strefa subdukcji w pobliżu Alaski. Oznacza to, że czas najwyższy rozpoczynać przygotowania gdy ten dzień w końcu nadejdzie.

 

Specjaliści analizowali szczególnie największe wstrząsy sejsmiczne na ziemi, do których doszło w ciągu ostatniego stulecia. Pod uwagę wzięto między innymi trzęsienia z 1952 roku na Kamczatce, z 1960 na wybrzeżu Chile, z 1964 na Alasce i nieco bardziej współczesne z 2004 na Andamanach i Sumatrze, oraz trzęsienie Tohoku z marca 2011 roku. Jak wynika z analiz, pięć tych zdarzeń odpowiada za połowę energii sejsmicznej uwolnionej od 1900 roku.

 

Jak wynika z raportu wykonanego przez specjalistów z Uniwersytetu Hawajskiego, istnieje duża szansa, że w obrębie pacyficznego pierścienia ognia dojdzie do następnego poważnego trzęsienia ziemi o magnitudzie przekraczającej 9 stopni w skali Richtera. Szczególnie niepokojąco kształtuje się sytuacja w obrębie strefy subdukcji w pobliżu archipelagu Aleutów, które znajdują się 4 tysiące kilometrów od Hawajów.

Ze względu na odległość nawet tak silne trzęsienie ziemi nie wywarłoby negatywnego wpływu, ale takie zjawisko może wytworzyć potężne fale tsunami, które mogą bardzo poważnie zagrozić archipelagowi zamieszkałemu przez ponad półtora miliona osób. Usytuowanie Hawajów powoduje zresztą, że praktycznie każde duże trzęsienie ziemi w basenie Pacyfiku stanowi dla tych wysp zagrożenie ataku przez fale tsunami.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Syn

specjaliści w dupe je..ni

specjaliści w dupe je..ni przewidzieli różne rzeczy..jak i pewnie to ze uchodźcy znikają chmarami zbrojac się gdzieś w kącie... Tworząc chemikalia by nas wytruc...co przepowiedziane przecież!!.SPECJALISCI ...dalej mamy 3 wiek z tym że święci się światło i jest ekran w który się lampimy...kretynizm ogarnia świat..

Portret użytkownika CRUSADERS

Pod koniec tego roku dojdzie

Pod koniec tego roku dojdzie do globalnej katastrofy po której Polska częściowo zniszczona od północy stanie się mocarstwem.część krajów zniknie w ogóle pod falami oceanów. Polska ocaleje i stanie się potęgą. Przewidział to Klimuszko i wielu innych którzy mieli dar proroctwa.skończy się Rok Miłosierdzia(nieprzypadkowo ustalony przez Franciszka)i spadnie na Ziemię kara Boża...

Skomentuj