Mieszkańcom Ziemi grozi poważny niedobór wody

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
W trakcie szczytu ONZ, które odbyło się we wtorek w Budapeszcie, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon powiedział, że do 2030 roku nawet połowa ludzi na Ziemi może odczuć niedobór wody zdatnej do picia. Powodami dla których może dojść do tego czarnego scenariusza są marnotractwo wody oraz globalne ocieplenie.

 

Ban Ki-Moon ostrzega, że już w niedalekiej przyszłości może dojść do sytuacji, w której popyt na wodę przewyższy podaż nawet o 40%. Woda jest marnowana i źle wykorzystywana przez wszystkie sektory we wszystkich krajach, dlatego należy rozpocząć współpracę dla osiągnięcia zrównoważonych rozwiążań, jednak Ban uważa iż żaden rząd nie może działać sam, na własną rękę. Potrzebne jest pełne zaanagażowanie ze wszystkich stron.

 

Sekretarz Generalny ONZ wezwał również gigantów przemysłowych aby rozwijali zaawansowaną technologię nawadniania oraz skupili się na uprawach odpornych na zmiany klimatu, zamiast na tych które zużywają duże ilości wody. Globalne ocieplenie jest kolejnym wyzwaniem, które również ma wpływ na niedobór wody w dużych częściach świata i będzie powodować zarówno więcej susz jak i powodzi. Dlatego zdaniem Ban Ki-Moona, ludzkość musi zrobić wszystko, aby wzrost globalnej temperatury nie przekroczył 2 stopni Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

 

 

 

Źródło: http://zeenews.india.com/news/eco-news/half-world-may-live-under-water-stress-by-2030_882012.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu