Miesięczny deszcz spadł w godzinę wywołując powódź w Rio de Janeiro

Kategorie: 

Źródło: deolhonotempo.com.br

Silna burza uderzyła w Rio de Janeiro w Brazylii wywołujac rozległą powódź. Ulewa, którą włądze miasta nazywają "historyczną" miała miejsce rankiem 15 lutego. Spadła tak ogromna ilość deszczu, że odpowiada to normie miesięcznej i wszystko to stało się zaledwie w godzinę.

 

Burza zalała domy i drogi, wiele z nich zamieniło się w rwące potoki. Wichura powalała drzewa i spowodowała znaczne uszkodzenia infrastruktury. Z doniesień brazylijskich mediów wynika, że co najmniej 4 osoby zginęły, a 30 zostało rannych.

Według władz miasta wśród czterech zabitych jest policjant. Dwie ofiary zginęły po tym gdy zawalił się na nie dom w dzielnicy Quintino, A dwie kolejne zginęły w oddzielnych incydentach po tym, gdy zostały przygiecione drzewami upadającymi na sutek bardzo silnego wiatru w podmuchach wiejącego z prędkością 92,6 km/h. Ulewny deszcz szybko zalał dzielnice Rio de Janeiro i spowodował rozlanie się miejscowych rzek.

 

Rekordowy opad 123,2 mm deszczu miał miejsce w ciągu zaledwie 60 minut. Pobija to poprzedni jednogodzinny opad 116 mm zmierzony tam w 2000 r. Jest to zatem więcej deszczu w ciągu godziny, niż pada w Rio de Janeiro średnio w miesiąc, czyli 105,3 mm. Władze miasta twierdzą, że ulewy od czasu do czasu występują, ale ich zdaniem mieliśmy do czynienia z "historycznym deszczem".

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj