Międzynarodowy zespół naukowców wyizolował białko, które zwalcza komórki raka wątroby

Kategorie: 

Źródło:

Rak wątroby, znany również jako rak wątrobowokomórkowy, jest szeroko rozpowszechniony w kilku krajach rozwiniętych. Na przykład w Szwajcarii, w ciągu ostatnich 20 lat, liczba zarejestrowanych przypadków podwoiła się. Zazwyczaj diagnozuje się go na późnym etapie rozwoju, gdy szanse na wyzdrowienie są niewielkie. Odkrycie nowego białka może zmienić tę sytuację.

 

Lek przeciwko komórkom nowotworowym nazywa się „tumour-suppressor gene". Zapobiega on niekontrolowanemu wzrostowi komórek rakowych. Biolodzy z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) odkryli nowy antyonkogen, który został nazwany LHPP. Ich badania wykazały, że brak białka LHPP sprzyja wzrostowi komórek rakowych i zmniejsza szanse na odzyskanie zdrowia.

 

Badacze przetestowali 4,5 tysiąca białek, porównując ich wpływ na chorą i zdrową tkankę. Gdy naukowcy ponownie wprowadzili informacje genetyczne na temat LHPP, tworzenie nowych nowotworów ustało, a czynność wątroby wróciła do normy.

 

Sravant Hindupur, jeden z autorów badania, powiedział: „to niesamowite, że LHPP jest obecny w zdrowych tkankach i całkowicie nieobecny u zakażonych. (Oprócz eksperymentów z narządami mysimi) prowadziliśmy obserwacje na pacjentach z rakiem wątroby, u których stwierdzono spadek ilości LHPP."

Biolog dodał, że ciężkość choroby zależy od ilości białka LHPP. Odkrycie tego białka pozwoli lekarzom szybciej określić obecność nowotworu u pacjentów, a także zmniejszyć liczbę nowotworów we wczesnym stadium ich rozwoju.

 

Obecnie naukowcy próbują na różne sposoby walczyć z rakiem. Wcześniej naukowcy z University of Binghamton (USA) opracowali nową metodę leczenia raka trzustki. Inna grupa badaczy z Chin i USA opracowała unikalne nanoroboty, które powodują skrzepliny w naczyniach krwionośnych, pozbawiając komórki rakowe „żywności".

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

John pisze o twarzy jabby na

John pisze o twarzy jabby na marsie a tallinn o białkach, wirusach i dna?!
Walić białka i raka wątroby. Mówcie komu i jak udało się przeszczepić mózgi między tallinnem a Johnem Mollem! To jest dopiero osiągnięcie na miarę nobla - a twórca tego sukcesu się skromnie ukrywa.

Skomentuj