Międzynarodowy zespół astronomów stworzył najbardziej szczegółową mapę Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół astronomów opublikował w The Astrophysical Journal najbardziej szczegółową jak dotąd mapę Drogi Mlecznej, stworzoną przy użyciu zdjęć z 570-megapikselowej kamery astronomicznej DECam. Mapa obejmuje ponad 3,32 miliarda gwiazd i innych obiektów w dysku naszej galaktyki.

 

Międzynarodowy zespół astronomów sporządził najbardziej szczegółową mapę Drogi Mlecznej, korzystając ze zdjęć z 570-megapikselowej kamery astronomicznej DECam. Opublikowane w The Astrophysical Journal badanie prezentuje mapę zawierającą ponad 3,32 miliarda gwiazd i innych obiektów obecnych w dysku naszej galaktyki. Informację o sukcesie naukowym przekazała służba prasowa amerykańskiego Narodowego Laboratorium Astronomii Optycznej i Podczerwonej (NOIRLab).

 

Andrew Saijari, badacz z Uniwersytetu Harvarda, wyjaśnił, że połączenie zdjęć z kamery DECam z obrazami z automatycznego teleskopu Pan-STARRS pozwoliło na uzyskanie pełnego 360-stopniowego widoku całego dysku Drogi Mlecznej. Dzięki temu naukowcy mogą teraz mapować i badać trójwymiarową strukturę Galaktyki oraz rozmieszczenie skupisk pyłu i gwiazd z niezwykłą precyzją.

 

Kamera DECam, najpotężniejsze tego typu urządzenie, została stworzona w 2013 roku w ramach projektu Dark Energy Survey (DES). Zainstalowana w chilijskim obserwatorium Cerro Tololo, kamera pozwala na badanie obiektów w Układzie Słonecznym i Drodze Mlecznej dzięki swojej ultra wysokiej czułości. W 2016 roku, korzystając ze zdjęć z DECam, astronomowie odkryli jedną z najbardziej odległych planet karłowatych w Układzie Słonecznym, 2014 UZ224.

Saijari i jego współpracownicy od lat pracują nad wykorzystaniem zdjęć DECam do stworzenia najbardziej szczegółowej mapy Drogi Mlecznej. Niedawno udało im się sporządzić mapę południowej części Galaktyki, bazując na zdjęciach wykonanych w ciągu ostatnich dwóch lat działania aparatu astronomicznego. W tym czasie DECam zbadał około 6,5% całkowitej powierzchni nocnego nieba.

 

Astronomowie analizując obrazy zidentyfikowali około 3,3 miliarda gwiazd i innych obiektów. Ich istnienie zostało potwierdzone dzięki obrazom i danym naukowym uzyskanym przez automatyczny teleskop Pan-STARRS oraz orbitalne obserwatorium GAIA. Łącząc te obserwacje ze zdjęciami wykonanymi przez DECam w przeszłości podczas obserwacji północnej części Drogi Mlecznej, naukowcy stworzyli najbardziej szczegółową trójwymiarową mapę Galaktyki.

 

Zespół badawczy ma nadzieję, że nowa mapa pozwoli astronomom poczynić znaczne postępy w badaniu zasad rozmieszczenia gwiazd, gazu i pyłu na dysku Drogi Mlecznej. Te informacje są niezwykle ważne dla odkrywania ewolucyjnej historii naszej Galaktyki oraz poszukiwania śladów jej interakcji z innymi gromadami gwiazd. Naukowcy planują poszerzyć i uzupełnić mapę dzięki kolejnym cyklom obserwacji DECam.

 

Stworzenie tak szczegółowej mapy Drogi Mlecznej otwiera nowe możliwości dla naukowców w dziedzinie astronomii i astrofizyki. Pozwala to na lepsze zrozumienie struktury naszej Galaktyki oraz jej ewolucji, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłych badań kosmicznych oraz poszukiwania innych potencjalnych systemów planetarnych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika oswiecony77

https://innemedium.pl

https://innemedium.pl/wiadomosc/fizycy-twierdza-ze-maja-dowody-na-ze-zyjemy-w-symulacji-i-jestesmy-wlasciwosciami  jakby ja nie nazywali tzw naufkowcy Ktos ta symulacje stworzyl i poddtrzymuje I choc symulacja jest w niskim wymiarze [wibracja] jedna noga To druga dla czesci dusz jest juz w innym wymiarze swiadomosci Agresja glupota smierc i wojna nie odziedzicza nowej ziemi 6 4 Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem,
pantera z koźlęciem razem leżeć będą,
cielę i lew paść się będą społem
i mały chłopiec będzie je poganiał.
7 Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie,
młode ich razem będą legały.
Lew też jak wół będzie jadał słomę.
8 Niemowlę igrać będzie na norze kobry,
dziecko włoży swą rękę do kryjówki żmii.
9 Zła czynić nie będą ani zgubnie działać
po całej świętej mej górze,
bo kraj się napełni znajomością Pana,
na kształt wód, które przepełniają morze.  Tak ze system niewoli religijno pseudonaukowy medialno polityczny  sie konczy 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

A nie przyszło wam obu do

A nie przyszło wam obu do głowy proste skojarzenie, że gdyby ów "bóg" wogóle istniał i gdyby to on stworzył te wszystkie zwierzęta itd. to od razu mógłby tak wszystko zaprojektować by nikt nikogo pożerać nie musiał ? A skoro (zakładając powyższą tezę) tak wszystko urządził, że drapieżnik zjada ofiarę a pasożyt dręczy żywiciela to znaczy, że tak właśnie chciał i niczego zmieniać nie będzie ani teraz ani nigdy. 

 

Portret użytkownika mordo schab ciało

Chwała i Sława naszemu Bogu,

Chwała i Sława naszemu Bogu,

niech weźmie siekierę i odetnie sobie najpierw rękę

klasyka gatunku

a propos rozważań, czy świat jest symulacją czy też nie jest, nie uważasz, że to za trudny temat? Na matmie chyba sobie nie obcinałeś palców przy odejmowaniu?

Przy okazji, czy to nie ty wypowiadałeś się pod moimi postmi o słoniach jako gość?

Skomentuj