Międzynarodowy Trybunał Ludowy ogłosił że Indonezja odpowiada za ludobójstwo z 1965 roku - USA, Wielka Brytania i Australia oskarżone o współudział

Kategorie: 

Źródło: Internet

Ponad 50 lat temu w Indonezji doszło do niezwykle dramatycznej sytuacji, która często opisywana jest jako jedna z największych tragedii XX wieku. W wyniku nieudanego zamachu stanu ówczesny prezydent Suharto rozpoczął krwawe czystki które mogły doprowadzić do śmierci od 500 tysięcy do nawet 2 milionów ludzi. Teraz Międzynarodowy Trybunał Ludowy ogłosił że Indonezja jest odpowiedzialna za masowe mordy a obecny rząd powinien dokonać rekompensaty i wystosować przeprosiny.

 

W 1945 roku pierwszym prezydentem niepodległej Indonezji został muzułmanin oraz nacjonalista Sukarno który równoważył wpływy wojska, islamistów i komunistów na sytuację w kraju. Zaostrzono politykę zagraniczną i państwo weszło w konflikty z Malezją wspieraną przez Wielką Brytanię oraz z Brunei. Stany Zjednoczone początkowo wspierały władze w Indonezji aby Sukarno nie został sojusznikiem ZSRR i Chin, choć w kraju niejednokrotnie dochodziło do nieudanych przewrotów wojskowych. W 1956 roku CIA wspierała rebelię która miała doprowadzić do obalenia rządu lecz szybko została stłumiona.

 

Gdy wzrosły obawy indonezyjskiego prezydenta względem Holandii, Wielkiej Brytanii i USA, w latach 60. Sukarno zaczął importować broń z ZSRR, podczas gdy Komunistyczna Partia Indonezji zdobywała coraz większe poparcie. Wtedy Amerykanie ostatecznie zrezygnowali z pomocy dla tego państwa. W latach 1965-1966, przy wsparciu ze strony USA, do władzy doszedł generał brygady Suharto który zaczął ograniczać wpływy ZSRR i Chin.

Generał brygady Suharto

Wtedy doszło do nieudanego wojskowego zamachu stanu. Nowy przywódca kraju oskarżył komunistów o zorganizowanie przewrotu i natychmiast rozpoczął czystki. Suharto zniszczył Komunistyczną Partię Indonezji i krwawo tłumił wszelkie przejawy buntu wobec władzy. Choć za jego rządów zginęło od 500 tysięcy do 2 milionów osób, w następnych latach wybierany był na kolejne kadencje i ustąpił dopiero w 1998 roku. Dwa lata później Suharto znalazł się w areszcie domowym ale ze względu na stan zdrowia nigdy nie został osądzony za masowe morderstwa. Co ciekawe, gdy zmarł w 2008 roku zarządzono żałobę narodową.

 

Zgodnie z niewiążącym werdyktem Międzynarodowego Trybunału Ludowego, Indonezja odpowiada za mordy na ludności cywilnej i stosowanie tortur z wyjątkowym okrucieństwem a dzisiejszy rząd powinien przeprosić, rozpocząć dochodzenie i ukarać osoby które brały udział w czystkach sprzed wielu lat. Ponadto sędziowie ogłosili że Australia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania brały udział w wydarzeniach w Indonezji stosując propagandę tak aby zmanipulować społeczność międzynarodową na korzyść Suharto i jego armii. Państwa zachodnie nie tylko popierały obalenie pierwszego indonezyjskiego prezydenta Sukarno, ale także zniekształcały rzeczywisty obraz sytuacji jaka miała miejsce w Indonezji, dając przyzwolenie na dalsze represje. Obecne władze Indonezji oświadczyły że nie mają zamiaru przepraszać, natomiast państwa oskarżone o współudział zignorowały werdykt.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Rodak

Przyszedł czas na ujawnienie

Przyszedł czas na ujawnienie wszystkich zbrodni  na ludziach , popełnionych przez rządzących światem  i  pewnie przyjdzie cvzas na poci ągnięcie ich do odpowiedzialności karnej , jak wielu już iona spotkała. Czas najwyższy na ich ujawnienie.

Portret użytkownika ?

(...) W wyniku nieudanego

(...) W wyniku nieudanego zamachu stanu ówczesny prezydent Suharto rozpoczął krwawe czystki które mogły doprowadzić do śmierci od 500 tysięcy do nawet 2 milionów ludzi. Teraz Międzynarodowy Trybunał Ludowy ogłosił że Indonezja (...)

 Zagadka dla Autora: "Teraz", to znaczy kiedy? Smile

Portret użytkownika ?

Dzięki za linka. Ufff...

Dzięki za linka. Ufff... kamień spadł mi z serca bo już myślałem, że powstal jakiś "ogólny" Trybunał Ludowy, ale to na szczęście tylko

International People’s Tribunal on Crimes against Humanity Indonesia 1965

powołany przez jakąś-tam fundację.

Portret użytkownika Dominus

Ile milionow ludzi wymordowal

Ile milionow ludzi wymordowal kacapstan?  Ile ludzi do tej pory przechodzi pieklo kacapskich psychiatrykow, wiezien i gulagow?  Najpierw carat potem komunistyczna swolocz, a teraz put-inowska mafia?  Dlaczego do tej pory jeszcze nikt nie zaproponowal odizolowac kacapstanu i tych zawszawionych, pijanych prymitywow od reszty swiata, co?

Portret użytkownika PolakLechita44

Ruskie komuchy zabily 90 mln

Ruskie komuchy zabily 90 mln ludzi glownie slowian, Chinskie komuchy 150 mln.. ale kuce Putina beda dalej twierdzily ze to nie rosjanie bo rosjanie w tym czasie byli na Marsie a Putina legitymacja KGB to faszywstowskie klamstwo. Milosnicy Putina i czerwonej zarazy widza tylko grzechy USA ktore usprawiedliwiaja caly brud i syf Rosji.

Portret użytkownika Dominus

Czy ty wiesz mule bagienny ze

Czy ty wiesz mule bagienny ze awatar aktora ktorego tak sobie przyswoiles to zyd i rezyser tego serialu tez jest zydem? To jak to jest z toba, bo widze ze w sprawach talmudycznych zasz sie ja malo ktory zyd! POwiedz mi wiec bo jestem niekumaty co to jest ta mycka i szabas?

Strony

Skomentuj