Międzynarodowy Trybunał Ludowy ogłosił że Indonezja odpowiada za ludobójstwo z 1965 roku - USA, Wielka Brytania i Australia oskarżone o współudział

Kategorie: 

Źródło: Internet

Ponad 50 lat temu w Indonezji doszło do niezwykle dramatycznej sytuacji, która często opisywana jest jako jedna z największych tragedii XX wieku. W wyniku nieudanego zamachu stanu ówczesny prezydent Suharto rozpoczął krwawe czystki które mogły doprowadzić do śmierci od 500 tysięcy do nawet 2 milionów ludzi. Teraz Międzynarodowy Trybunał Ludowy ogłosił że Indonezja jest odpowiedzialna za masowe mordy a obecny rząd powinien dokonać rekompensaty i wystosować przeprosiny.

 

W 1945 roku pierwszym prezydentem niepodległej Indonezji został muzułmanin oraz nacjonalista Sukarno który równoważył wpływy wojska, islamistów i komunistów na sytuację w kraju. Zaostrzono politykę zagraniczną i państwo weszło w konflikty z Malezją wspieraną przez Wielką Brytanię oraz z Brunei. Stany Zjednoczone początkowo wspierały władze w Indonezji aby Sukarno nie został sojusznikiem ZSRR i Chin, choć w kraju niejednokrotnie dochodziło do nieudanych przewrotów wojskowych. W 1956 roku CIA wspierała rebelię która miała doprowadzić do obalenia rządu lecz szybko została stłumiona.

 

Gdy wzrosły obawy indonezyjskiego prezydenta względem Holandii, Wielkiej Brytanii i USA, w latach 60. Sukarno zaczął importować broń z ZSRR, podczas gdy Komunistyczna Partia Indonezji zdobywała coraz większe poparcie. Wtedy Amerykanie ostatecznie zrezygnowali z pomocy dla tego państwa. W latach 1965-1966, przy wsparciu ze strony USA, do władzy doszedł generał brygady Suharto który zaczął ograniczać wpływy ZSRR i Chin.

Generał brygady Suharto

Wtedy doszło do nieudanego wojskowego zamachu stanu. Nowy przywódca kraju oskarżył komunistów o zorganizowanie przewrotu i natychmiast rozpoczął czystki. Suharto zniszczył Komunistyczną Partię Indonezji i krwawo tłumił wszelkie przejawy buntu wobec władzy. Choć za jego rządów zginęło od 500 tysięcy do 2 milionów osób, w następnych latach wybierany był na kolejne kadencje i ustąpił dopiero w 1998 roku. Dwa lata później Suharto znalazł się w areszcie domowym ale ze względu na stan zdrowia nigdy nie został osądzony za masowe morderstwa. Co ciekawe, gdy zmarł w 2008 roku zarządzono żałobę narodową.

 

Zgodnie z niewiążącym werdyktem Międzynarodowego Trybunału Ludowego, Indonezja odpowiada za mordy na ludności cywilnej i stosowanie tortur z wyjątkowym okrucieństwem a dzisiejszy rząd powinien przeprosić, rozpocząć dochodzenie i ukarać osoby które brały udział w czystkach sprzed wielu lat. Ponadto sędziowie ogłosili że Australia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania brały udział w wydarzeniach w Indonezji stosując propagandę tak aby zmanipulować społeczność międzynarodową na korzyść Suharto i jego armii. Państwa zachodnie nie tylko popierały obalenie pierwszego indonezyjskiego prezydenta Sukarno, ale także zniekształcały rzeczywisty obraz sytuacji jaka miała miejsce w Indonezji, dając przyzwolenie na dalsze represje. Obecne władze Indonezji oświadczyły że nie mają zamiaru przepraszać, natomiast państwa oskarżone o współudział zignorowały werdykt.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Rodak

Przyszedł czas na ujawnienie

Przyszedł czas na ujawnienie wszystkich zbrodni  na ludziach , popełnionych przez rządzących światem  i  pewnie przyjdzie cvzas na poci ągnięcie ich do odpowiedzialności karnej , jak wielu już iona spotkała. Czas najwyższy na ich ujawnienie.

Portret użytkownika ?

(...) W wyniku nieudanego

(...) W wyniku nieudanego zamachu stanu ówczesny prezydent Suharto rozpoczął krwawe czystki które mogły doprowadzić do śmierci od 500 tysięcy do nawet 2 milionów ludzi. Teraz Międzynarodowy Trybunał Ludowy ogłosił że Indonezja (...)

 Zagadka dla Autora: "Teraz", to znaczy kiedy? Smile

Strony

Skomentuj