Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ogłosił że Chiny nie mają historycznego prawa do Morza Południowochińskiego

Kategorie: 

Źródło: U.S. Department of Agriculture

Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Hadze rozpatrzyli wreszcie spór pomiędzy Chinami a Filipinami, Wietnamem, Malezją i Brunei który toczy się o terytoria na Morzu Południowochińskim. Zgodnie z werdyktem, Chiny nie mają historycznego prawa aby traktować ten region jako własną strefę ekonomiczną.

 

 

Morze Południowochińskie jest bogate w złoża energetyczne i mineralne a także jest jednym z najważniejszych obszarów połowu ryb. Ponadto znajduje się tam jeden z najważniejszych morskich szlaków handlowych. Konflikt nie toczy się zatem o bezludne wyspy i kupy kamieni. Morze Południowochińskie ma dla Chin wręcz strategiczne znaczenie ale pozostałe kraje w tym regionie, wspierane zresztą przez Stany Zjednoczone, również dochodzą swoich roszczeń.

Zgodnie z oświadczeniem Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego, Chiny mają prawo tylko do niewielkiej części Morza Południowochińskiego. 497-stronicowy raport głosi również, że chińskie patrole morskie mogły doprowadzić do niejednej kolizji z filipińskimi statkami rybackimi a prace konstrukcyjne na spornym terenie wyrządziły nieodwracalne szkody na rafach koralowych.

 

Mówiąc krótko, racja została przyznana Filipińczykom. Chiny od początku wiedziały jaki będzie wynik tej sprawy a dziś oświadczyły iż nie mają zamiaru stosować się do "nielegalnego i nieważnego" werdyktu. Uznano zresztą że Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy nie ma jurysdykcji w tej sprawie. W najbliższym czasie do akcji zapewne wkroczą Stany Zjednoczone, którym werdykt jest przecież na rękę bo osłabia pozycję Chin na arenie międzynarodowej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika milache

Spokojnie, nie s..ć żaby.

Spokojnie, nie s..ć żaby. Mieszają w głowach ludziom na Świecie - to tylko dzieje sie u nas w głowach. Żadnych wojen nie będzie. Oni się bardzo dobrze doogadują poza mediami. W zasadzie jest to niesamowite, jak można nadmuchać mału, bardzo nie znaczący konfikt, by co niektórym czapki pospadały

Portret użytkownika sarcastic

O wojnie nie można dyskutować

O wojnie nie można dyskutować, ale pytalem się kiedyś jednej osoby z cetrum zarządzania konfliktami w Polsce, że zakłada się wychuch III wojny światowej lub globalnego konfliktu, nie koniecznie ogarniającego bezpośrednio czy w ogóle Polskę lub Europęza około 20-30 lat przy tym tepie zmian, jesli wycichną to automatycznie ryzyko konfliktu sie oddala. ale to są przypuszcenia jak mi powiedziano i nie można się nimi sugerować.

Portret użytkownika ACHILES

O relacje Rosji z Cinami, już

O relacje Rosji z Cinami, już nie musisz się obawiać sceptyku, są doskonale dogadani i nie mają poróżnienia, o czym marzą zła moce. A by było jeszcze ciekawiej, to za tym sojuszem stoi drugi najludniejszy Kraj świata i naprawdę ŚWIETNIE UZBROJONY, czyli Indie, mój drogi, o czym nikt lemingom, nie powie i nie mówi w ŚRODKACH MASOWEGO MAS OGŁUPIANIA. 

Portret użytkownika sceptyyk

Achilesie, ja nie mam powodu

Achilesie, ja nie mam powodu o zmartwienia, odnośnie relacji Chiny-Rosja. Takowe zmartwienia mają wasi rządzący oraz Wy -Rosjanie. Zagarnęliście Chinom ogromne terytoria. Terytoria te, Cińczycy odbiorą Wam w odpowiednim czasie... I nic nie pomoże zaklinanie rzeczywistości przez Twoich mocodawców w pstaci propagandy jaką tu i w iwelu miejscach zasiewacie...

Portret użytkownika wyzdro

morze południowochiońskie

morze południowochiońskie jest wewnętrznym morzem USA jak sama nazwa wskazuje a trybunał w Hazde ma prawo wydawać wyroki dotyczące tego obszaru ponieważ znajduje sie on dokładnie pod Hagą a dokładniej 12600km pod nią.

Portret użytkownika Mojeimię44

Mam wrazenie, ze wszystko

Mam wrazenie, ze wszystko zaczyna przyspieszac. Tzn. Wydarzen na swiecie zwiazanych z wojna swiatowa i ognisk zapalnych robi sie coraz wiecej. Oby tylko internet nie padl w czasie wojny bo jak bedziemy sie komunikowac i w jaki sposob bedziemy wiedziec co sie dzieje na froncie? Przeciez telewizja bedzie tak klamac, ze juz nic nie bedziemy wiedziec Sad to, ze bedzie wojna lada miesiac chyba juz nie ulega watpliwosciom. Trzeba sie przygotowywac. Ja to mam w sumie gdzies czy umre czy nie? To przeciez bezznaczenia. Nie boje sie smierci. 

Portret użytkownika Violinovy

System gospodarczy oparty na

System gospodarczy oparty na pieniądzu, który umożliwił powstanie;

1) Niezwykle skomplikowanego urządzenia jakim jest komputer, z którego prawdopodobnie piszesz i jakim jest też w gruncie rzeczy serwer, na którym umieszczony jest Twój rewelacyjny komentarz.

2) Globalnej sieci wymiany informacji, dzięki której istnieje serwis na którym dzielisz się swoim obrzydzeniem dla pieniądza.

3) Twojego smartfona/iPhona, na którym omawiasz z przyjaciółmi jaką to żywisz pogardę do kapitalizmu i porzucenia wartości duchowych przez skupiony na pieniądzu zgniły, moralnie świat zachodu.

4) Systemu komunikacji satelitarnej orbitującego wokół globu ziemskiego, transmitującego Twoje odkrywcze konstrukty intelektualne i natchnione oracje.

5) Chrupków, czy innego, tym razem zdrowego duchowo pozywienia, przechowywanego w lodówce, którym zajadasz się myśląc o tym jak kapitalizm uniemożliwia ludzkości realizacji pełni swojego duchowego potencjału.

6) Taniej i ogólnodostepnej, wygodnej odzieży i obuwia, które zapewne nosisz gdy pijąc piwo/herbatę/fithipsterskiantynowotworowy napój opłakujesz upadek duchowy rodzaju ludzkiego i ślepotę podążających za pieniądzem.

7) Urządzeń grzewczych i chłodzących, które wymagają od Ciebie minutowej przerwy w antykapitalistycznych aktywnościach, abys poprawił swoje najbliższe otoczenie dostosowując warunki do swych potrzeb.

Dirol Elektrowni i sieci elektrycznej, zajmujacych się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej, zasilającej wspomniane wyżej.

9) Globalnego transportu umożliwiającego (z powodu regulacji państwowych - relatywnie) swobodny obrót towarami i usługami. W tym wszystkim co wspomniane powyżej oraz paliwem, które napędza elektrownie i środki transportu dostarczające niewyobrażalnie wielką ilość towarów, w okolicę znajdującą się w Twoim zasięgu.
A także wielu, wielu, wieeelu innych rzeczy.

Więc proszę, podziel się jeszcze tym, jak to wspaniale będzie, gdy zniknie system wymiany pieniężnej i środki płatnicze w ogóle...

Jeżeli ku naszej zgubie, spełnią się Twe nadzieje i to przeżyjesz, to siedząc w rozpadających się pomnikach osiągnięć ludzkiej cywilizacji, u samych swych podstaw opartej na pieniądzu, zziębiony, głodny, brudny i znudzony wspomnij te obrzydliwe czasy dominacji "bożka mamona", kiedy to mogłeś sobie narzekać na kapitalizm, nie musząc walczyć o przetrwanie każdego dnia i nocy.

Salve.

Strony

Skomentuj