Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stała się siedliskiem bakterii i grzybów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest domem dla astronautów już od prawie 20 lat. Łącznie gościło już w niej 59 ekspedycji z USA, Rosji i innych krajów. Przy tak wielu przemieszczających się ludzkich organizmach, można było się spodziewać odrobiny brudu, ale nowe badanie wykazało, jak bardzo obrzydliwa jest stacja, spoglądając na nią pod mikroskopem.

Korzystając z próbek zebranych na różnych powierzchniach, NASA doszła do wniosku, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest domem nie tylko dla astronautów, ale przede wszystkim dla o wiele liczniejszych mikroorganizmów. Bakterie i grzyby na stałe osiedliły się wewnątrz i istnieją przesłanki, by sądzić, że przynajmniej część z nich może powodować konsekwencje zdrowotne dla uczestników kosmicznych misji.

 

Mówiąc wprost, ludzie nigdy nie są całkowicie czyści. Oczywiście regularne dbanie o higienę jest konieczne, lecz mimo to nasze ciała tętnią różnorodnymi mikroorganizmami. Większość z nich nigdy nie spowoduje żadnych problemów, a wręcz może pomóc nam utrzymać dobrą formę zdrowotną. Największe skupiska mikroorganizmów można spotkać w popularnych, uczęszczanych przez wiele osób miejscach, takich jak szkoły czy zakłady pracy. Okazało się, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób kosmiczna przestrzeń może wpływać na właściwości mikroskopijnych organizmów. Mikrograwitacja i kosmiczne promieniowanie mogą powodować mutacje, potencjalne zagrażające, zarówno obecnym astronautom, jak i wielu załogom, które pojawią się tam w przyszłości. 

 

Do badań NASA wykorzystała dziesiątki próbek, pobranych z różnych miejsc Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ciągu ostatnich 14 miesięcy. Lokalizacje obejmowały chociażby sufit, łazienkę, stół jadalny oraz ściany. W próbkach zidentyfikowano wiele bakterii i grzybów, które zwykle można znaleźć w biurach czy siłowniach na Ziemi. Naukowcy mają więc pewność, że nasze mikroorganizmy nie mają problemu z zaaklimatyzowaniem się w kosmosie.

 

Autorzy nie wykluczają jednak, że bakterie nieszkodliwe na Ziemi mogą wywoływać groźne choroby w zupełnie nowym środowisku. NASA stanowczo zaprzeczyła również teoriom, jakoby w kosmosie odbywały się testy "superbakterii", które w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie jako broń biologiczna.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj