Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma już 20 lat!

Kategorie: 

Źródło: NASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna świętowała swoje 20. urodziny. 20 listopada 1998 roku, na orbicie okołoziemskiej pojawił się pierwszy element przyszłej stacji kosmicznej. ISS to nasza pierwsza stała baza poza Ziemią, która jest zamieszkiwana przez ludzi i ulega ciągłej rozbudowie.

 

Historia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sięga tak naprawdę 1984 roku, gdy ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan zaproponował zbudowanie stacji orbitalnej. Z biegiem lat, do współpracy zaczęły przyłączać się kolejne państwa, a projekt zyskał charakter międzynarodowy. Ostatecznie Europejska Agencja Kosmiczna, Rosja i Stany Zjednoczone, zamiast budować swoje własne stacje orbitalne (były to odpowiednio: Columbus, Mir-2 i Freedom), zgodziły się połączyć swoje koncepcje i tak narodziła się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

 

20 listopada 1998 roku, z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wyniesiono pierwszy element stacji ISS. Był to rosyjski moduł Zaria. Już w grudniu, do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dołączono amerykański moduł Unity, natomiast rosyjski moduł serwisowy Zwiezda stał się jej częścią w lipcu 2000 roku. Historyczny moment nastąpił 2 listopada 2000 roku, gdy astronauci William Shepherd, Jurij Gidzenko i Siergiej Krikalow stali się pierwszymi mieszkańcami naszej orbitalnej bazy, zwanej Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Źródło: NASA

Na przestrzeni 20 lat, stację ISS odwiedziło 232 astronautów z 18 państw świata. Przypuszcza się, że budowa i obsługa stacji kosmicznej pochłonęła astronomiczną kwotę 150 miliardów dolarów. Na jej pokładzie prowadzone są eksperymenty z zakresu astronomii, biologii, meteorologii, fizyki kwantowej i innych dziedzin, choć nie dokonano tam żadnego istotnego odkrycia. Coraz częściej mówi się, że utrzymywanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest nieopłacalne. Dla porównania, budowa i obsługa Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który odkrył tysiące planet pozasłonecznych, pochłonęła ponad 8 miliardów dolarów.

 

Przyszłość ISS nie wygląda najlepiej. Stany Zjednoczone zapowiadały, że będą finansować działalność stacji tylko do 2024 roku, po czym może wejść w prywatne ręce. Z kolei Rosja planuje zbudować swoją własną stację orbitalną. Mocarstwa skupiają się również na realizacji projektów baz księżycowych i marsjańskich, a to oznacza, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna prędzej czy później zakończy swoją działalność.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj