Kategorie:
Niedawno odkryta asteroida oznaczona jako 2013 PS13 przeleci dzisiaj w przestrzeni pomiędzy Ziemią a Księżycem. Nowy obiekt po raz pierwszy odkrył 7 sierpnia 2013 roku zespół pracujący w La Sagra Observatory w Granadzie. Potem odkrycie potwierdziły jeszcze obserwatoria z USA, Francji i Wielkiej Brytanii.
Dotychczasowe obliczenia wskazują na to, że średnica tej asteroidy to od 5 do 19 metrów. Dla porównania obiekt, który nazywamy "meteorem czelabińskim" miał od 10 do 18 metrów. Mówimy więc o sporym obiekcie zdolnym do wyrządzenia lokalnych zniszczeń. W najbliższym punkcie asteroida 2013 PS13 znalazła się 9 sierpnia o godzinie 05:23 UTC. Dystans wyniósł wtedy 203 700 kilometrów co odpowiada 0,53 średniego promienia orbity księżycowej.
Warto dodać, że to nie jedyne bliskie Ziemi ciało niebieskie, które w ostatnim czasie nawiedziło nagle naszą okolicę przestrzeni. W niedzielę, 4 sierpnia doszło do przelotu innej asteroidy, 2013 PJ10. Jej średnica szacowana była na 30 do 70 metrów. Przeleciała ona w odległości 371 400 kilometrów od Ziemi, czyli 0,96 odległości z Ziemi do Księżyca.
Trzeba przyznać, że ostatnio zdecydowanie wzrosła ilość obserwacji tego typu i bardzo niepokoi fakt, że wykrywamy obiekty na kilkadziesiąt godzin przed perygeum. To naprawdę wskazuje o naszej "ślepocie" w kosmosie. Na szczeście po "dzwonku ostrzegawczym" jakim był incydent z lutego tego roku, świat patrzy już inaczej na zagrożenia z kosmosu.
W tej chwili skupiono się nad pracą koncepcyjną w celu stworzenia podwalin procedur jakie ludzkość mogłaby podjąć gdyby zaszła taka potrzeba. przeciwdziałać można jednak tylko tym obiektom, o których wiemy, a skoro widzimy tak mało, to nawet rakiety z bronią jądrową moga nie wystarczyć, bo nie będziemy nawet wiedzieli, że trzeba było je odpalić.
Więcej informacji na temat kosmosu można znaleźć na tylkoastronomia.pl
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj