Microsoft wyprzedził Apple i stał się najcenniejszą firmą na świecie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Microsoft po raz pierwszy od 8 lat wyprzedził firmę Apple w wartości rynkowej. Korporacja założona przez Billa Gatesa jest obecnie warta 812,93 miliardów $, podczas gdy Apple jest wyceniane na 812,60 miliarda $.

Microsoft stał się najcenniejszą firmą na świecie, lecz taki stan rzeczy nie musi się długo utrzymać, ponieważ przewaga nad przedsiębiorstwem spod znaku jabłka jest niewielka. Apple po raz pierwszy wyprzedziło Microsoft w 2010 roku, a New York Times określił wówczas ten moment jako "koniec pewnej epoki i początek następnej".

 

Akcje Apple'a odnotowały gigantyczny wzrost na przestrzeni ostatnich 5 lat, ale inwestorzy są zaniepokojeni wynikami sprzedaży iPhone'ów, które nadal stanowią prawie 60% wszystkich przychodów firmy. Najnowsze doniesienia sugerują, że Apple wznowił produkcję iPhone X ze względu na słabą sprzedaż modelu XS. Firma podjęła też decyzję o nieujawnianiu wyników sprzedaży iPhone'ów, iPadów i Maców, co znacznie utrudni analitykom dostęp do danych.

W ostatnich latach akcje Microsoftu również poszybowały w górę, głównie za sprawą nowego dyrektora generalnego. Satya Nadella skupił się na rozwoju usług chmurowych, co pozwoliło firmie wyprzedzić w wartości rynkowej Apple'a, Google'a i Amazona. Warto zauważyć, że Microsoft ma zaskakująco zróżnicowaną działalność w porównaniu do innych gigantów technologicznych. Systemy Windows, Xbox i Surface stanowią zaledwie 36% całego przychodu firmy, podczas gdy aż 86% dochodów Google'a pochodzi z reklam.

 

Microsoft zanotował dość spektakularną klęskę, próbując zaistnieć na rynku urządzeń mobilnych, dzięki systemowi Windows Phone. Firma wykazała się jednak odpornością i zmieniła swoje priorytety. Obecnie koncentruje się na technologiach wieloplatformowych, chmurowych, sztucznej oraz rozwoju sztucznej inteligencji. Microsoft musi liczyć się jednak z intensywną konkurencją ze strony innych potentatów, którzy także mają chrapkę na zdobycie zaszczytnego miana najcenniejszej firmy na świecie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj