Microsoft stworzy Internet Explorera na bazie Chrome!

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Microsoft rozpoczął prace nad własną przeglądarką opartą o engine Chromium, znany z Google Chrome. Nowa przeglądarka zastąpi Edge'a jako domyślne narzędzie dla użytkowników systemu operacyjnego Windows 10.

Microsoft po raz pierwszy wprowadził swoją przeglądarkę Edge 3 lata temu. W założeniu firmy program miał zastąpić Internet Explorera i usprawnić funkcjonalność przeglądania sieci, tak aby skutecznie konkurować z Chromem, Firefoxem czy Operą. Szybko okazało się jednak, że nowa przeglądarka nie spotkała się z gigantycznym zainteresowaniem użytkowników.

 

O ile można docenić nowoczesny i dość przyjemny wygląd Edge'a, o tyle silnik przeglądarki miał spore problemy z dorównaniem do poziomu Chromium. Właśnie dlatego Microsoft podjął ostateczną decyzję o oparciu domyślnej przeglądarki systemu Windows 10 o silnik wykorzystywany w Google Chrome. Według informacji The Verge, Microsoft już w tym tygodniu ma oficjalnie ogłosić swoje plany. 

 

Chrome jest obecnie najpopularniejszą przeglądarką na wszystkich urządzeniach, w związku z jej dostępnością zarówno na komputerach osobistych, jak i na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Chrome często jest pierwszą przeglądarką, która wprowadza najnowsze technologie, ponieważ inżynierowie Google'a przyczyniają się do rozwoju wielu standardów internetowych.

Silnik przeglądarki Edge nie nadążał za stałym rozwojem Chrome'a, a Microsoft wreszcie postanowił oficjalnie to przyznać. Firma Billa Gatesa zamierza teraz zaadoptować Chromium do własnej przeglądarki, by uczynić ją sprawniejszą i konkurencyjną. 

 

Zastosowanie Chromium jako domyślnego mechanizmu przeglądarki systemu Windows 10, może stanowić ogromny przełom w historii stosunków pomiędzy obiema firmami i położyć kres wrogości Microsoftu w stosunku do flagowego produktu Google'a.

 

Warto zaznaczyć, że w przeszłości Microsoft notorycznie wysyłał do użytkowników powiadomienia, aby przekonać ich do porzucenia Chrome'a. Firma usunęła nawet plik instalacyjny konkurencyjnej przeglądarki z Windows Store, ponieważ rzekomo naruszał zasady sklepu. Ostateczny rozwój spraw przybrał dość nieoczekiwany kierunek, lecz najwyraźniej Microsoft doszedł do wniosku, że skoro nie można kogoś pokonać, to trzeba się do niego przyłączyć.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika barbara2

Będą odrębnie widziani...

Będą odrębnie widziani...
Przykładowy user-agent z Opery :  Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/70.0.3538.102 Safari/537.36 OPR/57.0.3098.76
Tak przedstawia się linuxowa wersja stronom internetowym.
Jak widać poza tym że przedstawia się jako Chrome jest też wpis OPR - Opera

Pozatym jestem pewna że Microsoft całkowicie wywali etykietke Chroma Wink

Skomentuj