Miażdżące zwycięstwo konserwatystów w Wielkiej Brytanii. Brexit pod koniec stycznia stał się realny

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Pierwsze sondaże po przedterminowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wskazują na miażdżącą wygraną Partii Konserwatywnej z kontrowersyjnym premierem Borisem Johnsonem. Oznacza to, że 31 stycznia przyszłego roku Wielka Brytania opuści ostatecznie Unię Europejską. 

 

 

Wygrana brytyjskich konserwatystów jest tak znaczna, że partia uzyska samodzielną większość w Izbie Gmin. W zasadzie to przesądza przyszłość tego kraju w Unii Europejskiej. Jedyne co może się jeszcze wydarzyć to powstanie jakiejś opozycji wewnętrznej wśród torysów, ale formalnie przewaga głosów będzie na tyle duża,że umowa brexitowa wynegocjowana z UE przez premiera Borisa Johnsona, zostanie przyjęta. 

 

Przypomnijmy, że poprzednio właśnie brak zgody brytyjskiego parlamentu zatrzymywał procedury zmierzające do wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej. Za czasów pani premier Theresy May umowę odrzucono trzykrotnie. Z podobnymi problemami mierzył się też obecny premier i stąd powstał pomysł przedterminowych wyborów. 

Spektakularna wygrana Partii Konserwatywnej to największy sukces od czasów Margaret Thatcher, a socjaliści z Partii Pracy zanotowali historycznie niskie poparcie. Daje to komfortową sytuację dla Borysa Johnsona. Nie wiadomo do końca czy Brexit nastąpi na wynegocjowanych już warunkach czy też Brytyjczycy podejmą próbę wyjścia ze wspólnoty na podstawie innych zasad. Jednak bez względu na rozwój wypadków można być pewnym, że Johnson dotrzyma słowa i wyprowadzi Wielką Brytanię z Unii Europejskiej. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika sylvin

Niech wychodzą! Potem nastąpi

Niech wychodzą! Potem nastąpi secesja Szkocji, a może i Ulsteru. A potem już tylko Anglia i Walia podpiszą nową umowę handlową z USA i staną się "US colony". Trump i US korporacje już głośno mówią, że po Brexicie UK będzie musiała przyjąć US regulacje w zakresie m. in. dystrybucji żywności - a wiec i GMO.

Portret użytkownika euklides

Nie byłbym taki pewien czy

Nie byłbym taki pewien czy wyjdą, ale jak wyjdą to można im pozazdrościć, bo będą mogli wreszcie odbudować przemysł, a my będziemy mieli limitowaną produkcję, drożyznę, upadające kopalnie, likwidowane fabryki, wysokie podatki, niekonkurencyjną gospodarkę, a na koniec rozjadą nas hordy złożone z nieco mądrzejszych ludów.

Portret użytkownika znawca

UK zapewne wychodzi na 100 %

UK zapewne wychodzi na 100 % z EU - ale czy UK wychodzi z NATO ?

No właśnie ... popatrzmy co to za ludzie tam teraz rządzą. Biorąc pod uwagę fakt, że UK zamierza na zawsze zakończyć swój socjalistyczny epizod w swej historii istnienia alias - uczestnictwa w EU ... raczej będą również znacząco korygować swą politykę trans-atlantycką.

To bardzo proste porównanie sił - alias zdrowy rozsądek - które zmusza ich do prowadzenia rozsądnej polityki w ramach NATO. Nie może być inaczej w przypadku kraju wyspiarskiego, który miałby bardzo poważne kłopoty - w przypadku naruszenia jego wód terytorialnych, przez jakąś dużą jednostkę nawodną floty rosyjskiej, powiedzmy ...taki flagowy okręt floty - krążownik rakietowy, może obrócić w gruzy duże milionowe miasto i to bez użycia atomu.

Oczywiście mówimy tu o ... jednostkach nawodnych, a nie o niewykrywalnych sonarowo/radarowo rosyjskich okrętach podwodnych.

Na tle powyższego, należy sobie u nas w Polsce postawić trzeźwo pytanie, odnośnie tego, co to jest zadaniowe zabezpieczenie kraju przed, w trakcie lub już po - wybuchu potencjalnego konfliktu zbrojnego.

Najlepiej byłoby zacząć od Polexit i przy okazji zdać sobie sprawę z tego, że do Gdańska znacznie szybciej może dopłynąć jednostka wojskowa potencjanego wroga, który - jak będzie drażniony i nie pozostawi mu się geopolitycznego wariantu do wyboru, to zaatakuje prewencyjnie ... na 100 % nas i nawet takie europejskie potęgi jak UK, czy Francję, to przecież technologicznie jest w zasięgu ręki.

Ogólnie ... Socjaliści to ludzie tworzący również zagrożenia geopolityczne, a nie tylko tworzący bezład gospodarczy i społeczny.

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Portret użytkownika znawca

Dlaczego bełkot ? Dlaczego

Dlaczego bełkot ? Dlaczego nie można używać poprawnie klawiatury np. poprzez wpisywanie polskich znaków literowych ?

 

A nawet jak jest to tzw. bełkot (oczywiście można odpisywać w postach co się chce) - to dlaczego Pan dopisuje, że ... kapitalistyczny ? Całe OECD - jak i cały BRICS jest kapitalistyczne, a Pan skąd pochodzi ? Od towarzysza Lenina ?

Ot tak, towarzyszy socialstaat Europäische Union poboli trochę od stycznia głowa - bowiem odchodzi nie tylko jeden z jej filarów, nie tylko jedno z państw, które tworzyło zrąb historyczny dla EU - ale prawdopodobnie już od stycznia 2020 r. będzie to UK w ramach OECD - czyli bez EU - czyli z większą ilością kapitalizmu w ramach istnienia swego bytu państwowego.

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Skomentuj