Miasto w Rumunii zostało najechane przez stada biedronek

Kategorie: 

Źródło: twitter

Miasto Lipova w Rumunii został najechane przez stada biedronek. 10 listopada bieżącego roku, tysiące owadów w ciągu kilku minut zalały domy mieszkańców. Ludzie ledwo zdążyli zamknąć drzwi i okna, ale nawet to nie zawsze skutkowało.

 

 

Według biologów, populacja owadów wzrosła lawinowa w tym regionie Rumunii ze względu na fakt, że tego roku z powodu silnych opadów znacznemu zwiększeniu uległa populacja mszyc, które są podstawą diety biedronek.

Sytuacja na tyle wymknęła się spod kontroli, że władze zdecydowały na wykonanie nad miastem specjalnych oprysków pestycydami , aby w jakiś sposób powstrzymać inwazję. Eksperci dają rozczarowujące prognozy twierdząc, że jeśli zima będzie łagodna, na co się zanosi to kłopot z nadmiarem biedronek może być tam tylko większy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Bob

Bierdronki NAJECHAŁY? Panie

Bierdronki NAJECHAŁY? Panie widzisz i nie grzmisz... Autor niech lepiej najedzie na jakas biblioteke albo ksiegarnie i niech sobie slownik kupi, bo to juz zakrawa o profanacje jezyka. Te wypocine, ktore coraz czesciej smiesza niz informuja czytelnika.

Portret użytkownika zawiedziony

Cholera, a ja w tym roku

Cholera, a ja w tym roku mialem plage mszyc, byly na wszystkim, nawet na krzakach pomidorow !
Biedronki widzialem dwie, przez cale lato.

I tak sobie tylko powtarzalem ze przydalo by mi sie tutaj stado tych maluchow. A one w Rumunii...

Chemi nie chcialem pryskac bo pomidory juz zaczely owocowac.

Co do tego 'specjalisty' od entomologii, rozne robactwo mnie w zyciu juz gryzlo, ale jeszcza zadna biedronka swoich klow we mnie nie zatopila...

Portret użytkownika mister

Nie masz pojecia

Nie masz pojecia czlowieku,jakimi szkodnikami sa biedronki.Nasluchales sie tylko polskiej bajki "Biedroneczko,frun do nieba,przynies mi kawalek chleba"?
Biedronki,to pasozyty i potrafia gryzc jak kleszcze.
Jak ma wygladac kraj,skoro mamy takich "madrych ludzi" jak ty?

Portret użytkownika czereśniak

mister. Biedronka

mister.
Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) – chrząszcz z rodziny biedronkowatych. Powszechnie występująca w Europie. Jedna z 76 występujących w Polsce biedronkowatych, potocznie nazywana bożą krówką.

Wygląd
Ciało owalne, wypukłe, od 5–8 mm długości. Głowa i przedplecze czarne z białą plamką na każdym boku. Na czerwonych pokrywach skrzydeł siedem wyraźnych, czarnych kropek – trzy na każdej pokrywie i jedna u nasady pokryw. Odnóża czarne.


Biedronka w otoczeniu mszyc

Pokarm
Biedronka odżywia się mszycami oraz innymi szkodnikami roślin, takimi jak: tarczniki, wełnowce, czerwce. Z tego powodu jest mile widziana u ogrodników. Drapieżne są larwy i imago. Dorosła biedronka zjada kilkadziesiąt mszyc dziennie, a larwa zjada kilkaset mszyc w ciągu swojego rozwoju.
Jaja
Składa żółte, owalne jajeczka w liczbie ok. 40 sztuk na różnych częściach roślin zaatakowanych przez mszyce.
Środowisko
Chrząszcz ten przebywa wszędzie tam, gdzie w dużych ilościach występują mszyce. Biedronka najczęściej zamieszkuje pola, łąki, miejskie parki, sady oraz ogrody. Zimują dorosłe osobniki – w kryjówkach na korze drzew i w ściółce, wśród opadniętych liści.
Występowanie
Europa, Azja, północna Afryka. Introdukowana w Ameryce Północnej.
Inne
W razie zagrożenia biedronki wydzielają trującą hemolimfę odstraszającą napastnika.
 

Ban za podszywanie się pod moderatora.
Moderacja-John Moll

Strony

Skomentuj