Mężczyznom zalecono znaczne wydłużenie okresu abstynencji od alkoholu przed poczęciem

Kategorie: 

Źródło: tg

Amerykańscy naukowcy odkryli, że negatywny wpływ picia alkoholu na męski układ rozrodczy utrzymuje się dłużej, niż wcześniej sądzono. Amerykańscy eksperci zalecają, aby mężczyźni wzięli to pod uwagę przygotowując się do ojcostwa.

Tradycyjnie za główny czynnik wpływający na przebieg ciąży i rozwój dziecka uważa się stan zdrowia kobiety przed poczęciem. Spożycie alkoholu przez przyszłe matki zawsze budziło obawy lekarzy ze względu na jego związek z płodowym zespołem alkoholowym (FAS). Tak nazywa się zespół wrodzonych zaburzeń psychicznych i fizycznych u dzieci, których matki piły alkohol przed ciążą i w jej trakcie. Możliwe wady obejmują nieprawidłowe rysy twarzy, niską masę urodzeniową i/lub wzrost, problemy z koncentracją, nadpobudliwość i słabą koordynację.

 

Odpowiedzialność za zapobieganie narażeniu dzieci na działanie alkoholu i rozwojowi FAS zawsze spoczywała na kobietach. Dopiero niedawno zaczęto uważać, że picie alkoholu przez ojca jest kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego.

 

Poprzednie badania wykazały, że plemniki zawierają dużą ilość informacji epigenetycznej, która może ulec zmianie pod wpływem czynników stresowych, w tym alkoholu. W nowej pracy opublikowanej w czasopiśmie Andrology naukowcy z Texas A&M University (USA) sprawdzili, jak spożycie alkoholu wpływa na plemniki, jakie zmiany epigenetyczne powoduje i jak długo one trwają.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj