Mężczyzna z tą samą chorobą co Stephen Hawking tweetuje z neuroimplantem

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Australijska firma Brain-Computer Interface (BCI) Synchron pozwoliła 62-letniemu mężczyźnie ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) zamienić swoje myśli w tweety. Człowiek ten bloguje z urządzeniem wszczepionym w jego mózg.

Firma twierdzi, że po raz pierwszy ktoś mógł pisać posty w mediach społecznościowych bezpośrednio przez BCI. To symboliczny moment dla technologii, która może otworzyć drzwi sparaliżowanym ludziom do pozostawania w kontakcie ze światem.

 

„Witaj świecie!” - napisał Philip O'Keefe, cierpiący na postępujący paraliż, na koncie prezesa firmy Synchron Thomas Oxley. – „Krótki tweet. Monumentalny postęp”.

 

„Mam nadzieję, że toruję drogę ludziom do tweetowania swoimi przemyśleniami” – dodał w kolejnym poście.

 

U 62-letniego O'Keefe zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne. Teraz mężczyzna utracił większość funkcji motorycznych, tzn. nie może pracować i żyć pełnią życia. W kwietniu 2020 roku pacjent otrzymał Stentrode BCI, mały zestaw elektrod stentowych wszczepionych do mózgu przez żyłę szyjną.

„Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tej technologii, wiedziałem, ile niezależności może mi ona przywrócić” – powiedział O'Keefe. „System jest niesamowity, to jak nauka jazdy na rowerze – wymaga praktyki, ale kiedy jeździsz, staje się to naturalne”.

 

„Teraz myślę tylko o tym, gdzie na komputerze chcę kliknąć, i mogę wysłać e-mail do banku, zrobić zakupy, a teraz mogę też wysyłać wiadomości do świata za pośrednictwem Twittera” – dodał.

 

W lipcu neurotech startup otrzymał zgodę FDA na rozpoczęcie testowania urządzenia na ochotnikach.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Jarek Degórski

Osoba chora na stwardnienie

Osoba chora na stwardnienie zanikowe boczne, nie ma zbyt wiele czasu na twitowanie, bo życia jej zostało ledwie kilka miesięcy. Nie jest problemem brak internetu, robienie zakupów online, bo samodzielnie nie potrafi nawet w pewnym momencie oddychać, a nie martwić się brakiem kontaktów. To że łączy się z siecią za pomocą myśli to bardzo pozytywne, ale jestem pewien że nie po to tą technologię stworzono, nie dla pomocy takim osobom, skazanym na okropną śmierć przez uduszenie. Oczywiste jest że chodzi o pełną kontrolę nad nami.

Skomentuj