Mężczyzna z Indii otrzymał drugie bijące serce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chirurdzy wykonali rzadką operację, w której dwa te same organy pracują jednocześnie i wpierają swoje działanie. 56-letni mężczyzna z Indii posiada teraz dwa serca.

 

Pacjent miał przejść standardową operację przeszczepu, jednak lekarze szybko zdali sobie sprawę, że narząd pochodzący od dawcy był zbyt mały.

 

Kardiochirurg Gopala Krishna Gokhale postanowił wprowadzić „plan B” i połączył zdrowe serce z chorym narządem mężczyzny podczas siedmiogodzinnej operacji w szpitalu Apollo w Hyderabad w zeszłym tygodniu. Przeszczepione serce, które jest wielkości pięści, znajduje się teraz między prawym płucem a biologicznym sercem mężczyzny.

„Dwa serca pacjenta uzupełniają się wzajemnie, aby ułatwić krążenie, jednak biją w różnym tempie.” – powiedział dr Gokhale. – „To pierwsza tego typu operacja, którą wykonałem. Operacja – znana jako przeszczep serca heterotopowego lub bezrękawnikowego – jest bardzo rzadka i na całym świecie zgłoszono tylko około 150 takich przypadków.”

Ciśnienie krwi pacjenta powróciło do normy, jednak teraz ma on dwa pulsy, a elektrokardiogram pokazuje skomplikowany wzór.

 

Pionierem tego typu przeszczepów serca był Christiaan Barnard, żyjący w Południowej Afryce w latach 70. XX wieku. Średnia przeżywalność po takim zabiegu wynosi dziesięć lat. Hannah Clark pochodząca z Wielkiej Brytanii przeżyła ponad dziesięć lat z drugim sercem po operacji wykonanej w wieku dwóch lat. Serce jej dawcy zostało usunięte w 2006 roku, gdy oryginalny organ wrócił do ​​pełnej sprawności.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj