Mężczyzna otrzymał przeszczep oka, wydrukowany na drukarce 3D. Stało się to po raz pierwszy w historii

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Według Kliniki Okulistycznej Moorfields, Steve Verse stał się pierwszą osobą na świecie, która otrzymałą oko, wydrukowane na drukarce 3D. Mieszkaniec Wielkiej Brytanii stał się pierwszym pacjentem na świecie, któremu wszczepiono oko wydrukowane w 3D. Poinformował o tym Szpital Okulistyczny Moorfields w Londynie.

 

47-letni pacjent Steve Verse, inżynier ze wschodniego Londynu, otrzymał w tym tygodniu wydrukowane lewe oko. Rozmiar implantu został sprawdzony na początku listopada.

 

Jest to pierwsza w pełni cyfrowa proteza oka przeznaczona dla pacjenta. Jest znacznie bardziej realistyczna niż alternatywne implanty. Inne protezy oczu składają się z ręcznie narysowanej tęczówki na dysku, który jest następnie umieszczany w oczodole. Dodatkowo zastosowanie druku 3D sprawia, że ​​zabieg jest mniej inwazyjny dla pacjenta. Do wykonania tradycyjnej protezy wymagany jest odlew oczodołu. A w przypadku drukowania 3D oczodół jest skanowany cyfrowo.

 

Po tym trójwymiarowy obraz został wysłany do druku do Niemiec. Proteza została następnie wypolerowana i dopracowana przez specjalistów z Kliniki Okulistycznej Moorfields. Oczywiście taka proteza nie przywraca wzroku, ale wygląda znacznie lepiej niż inne opcje, a dzięki temu pacjent czuje się lepiej.

 

„Potrzebowałem protezy od 20 roku życia i zawsze się tego wstydziłem. Kiedy wychodzę z domu, często zerkam w lustro i nie podoba mi się to, co widzę. Nowe oko wygląda fantastycznie” - Steve Verse.

 

Moorefields Eye Hospital poinformował, że drukowanie 3D może „skrócić” o połowę czas potrzebny do stworzenia protezy oka z półtora miesiąca do dwóch tygodni. Rzecznik szpitala powiedział CNN, że wkrótce rozpoczną się badania kliniczne implantów z większą liczbą pacjentów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Gdyby mu zamiast tej protezy

Gdyby mu zamiast tej protezy podłączono do nerwu wzrokowego kamerkę wbudowaną w "sztuczne oko" to by był znacznie bardziej zadowolony. I nie jest to niemożliwe bo tak naprawdę ludzkie oko od kamerki elektronicznej różni się tylko tym , że jest biologiczne. W oku również jest "matryca" (siatkówka) , jest obiektyw (soczewka) i jest przysłona (źrenica) oraz kabelek do podłączenia (nerw wzrokowy). Jedyne co trzeba zrobić to przetworzyć sygnał z kamery na identyczny z generowanym przez naturalne oko by mózg umiał go zinterpretować. Połączenie kabelka z nerwem też nie powinno być trudne , skoro posiadamy technologię mikrodruku - wystarczy zrobić odpowiednie "gniazdko" w które wetknięto by nerw wzrokowy stymulowany sygnałami elektrycznymi . Takie elektroniczne oko mogłoby być nawet lepsze , gdyż nic nie stoi na przeszkodzie aby owa kamerka "widziała" też inne zakresy światła dla oka ludzkiego niewidoczne.

Skomentuj