Kategorie:
Mewy to jeden z głównych gatunków dzikiego ptactwa, który jest rezerwuarem bakterii Campylobacter i Salmonella. To właśnie te bakterie są najbardziej opornymi na antybiotyki patogenami jelitowymi zapalenia żołądka i jelit u ludzi.
Oporność bakterii na antybiotyki jest poważnym problemem zdrowotnym dla ludzi i innych gatunków, ponieważ utrudnia leczenie infekcji bakteryjnych. Zdaniem ekspertów dzika fauna stała się dziś prawdziwym rezerwuarem odpornych i wieloopornych szczepów bakterii, a niektóre zwierzęta, zwłaszcza ptaki, mają dużą zdolność do rozprzestrzeniania się tych szczepów w środowisku.
W niedawnych badaniach specjaliści zbadali dwie kolonie mew południowoeuropejskich, tj. mewy śródziemnomorskie i mewy Audouin. Stwierdzono, że wszyscy przedstawiciele kolonii są „pełni” bakterii Campylobacter i Salmonella, w tym ich szczepów opornych na antybiotyki.
„Bakterie te są główną przyczyną zapalenia żołądka i jelit. Przeważnie znaleźliśmy bakterie Campylobacter euni u ptaków, ale były też serotypy Salmonella, które są szeroko obecne w ogniskach salmonellozy u ludzi ”- powiedziała Marta Cerda, badaczka z Instytutu Badań nad Zdrowiem Zwierząt w Instytucie Badań i Technologii Żywności.
W większości krajów uprzemysłowionych głównym źródłem zakażenia tymi patogenami jest spożycie lub kontakt ze skażonym mięsem drobiowym lub jajami. Jest to jednak proces dwukierunkowy.
„Mewy są przyzwyczajone do poszukiwania pożywienia w miastach lub w ich pobliżu, na wysypiskach śmieci, gdzie mogą zostać zarażone ludzkimi bakteriami” - komentuje profesor Jacob Gonzalez-Solis Boo, kierownik zespołu Seabird Ecology Group i członek Wydziału Biologii Ewolucyjnej, Ekologii i Nauki o Środowisku na Uniwersytecie w Barcelonie.
Ponadto mewy sprzyjają rozprzestrzenianiu się bakterii antybiotykoopornych wzdłuż swoich szlaków migracyjnych, w wyniku czego bakterie te stale krążą w środowisku. Generalnie te szczepy nie są niebezpieczne dla samych ptaków i innych gatunków zwierząt, chociaż np. w Stanach Zjednoczonych odnotowano ogniska salmonellozy wśród ptaków, które doprowadziły do śmierci całych stad.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Skomentuj