Metrowe fale tsunami uderzyły w Baleary. Zalało kurorty na popularnej wakacyjnej wyspie Majorka!

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Należący do Hiszpanii archipelag Baleary, na Morzu Śródziemnym, doświadczył 16 lipca mini tsunami. Zjawisko wystąpiło na Majorce i Menorce. 

Metrowej wielkości fale, które uderzyły między innymi w Puerto de Alcudia na północy Majorki, oraz w Port d'Andratx na południu wyspy, nie było spowodowane trzęsieniem ziemi. Przynajmniej brak takich śladów w oficjalnych danych dostepnych z instytutów geofizycznych.

 

Mimo to fale o wysokości ponad 1,5 metra, wdarły się w głąb lądu i solidnie wystraszyły mieszkańców wysp, oraz znajdujących się na nich turystów. Nikomu na szczęście nic się nie stało, ale nagłe nadejście fal tsunami i tak wywołało spory szok. 

 

Tsunami, które wdarło się w głąb Majorki w środku sezonu wakacyjnego, to z pewnością niezbyt dobra wiadomość dla przemysłu turystycznego na Balearach. W brytyjskich mediach pojawiły się już alarmistyczne pytania o bezpieczeństwo podróży w ten region świata. 

Hiszpańscy meteorolodzy uspokajają, że było to bardzo rzadkie zjawisko, które nazywają nazwano mini tsunami. Specjaliści twierdzą, że to fenomen zwany meteotsunami. Występuje on wtedy gdy spotkają się dwa fronty atmosferyczne z dużą różnicą ciśnień. 

Eksperci przekonują, że powstają wtedy warunki, które prowadzą do wpychania dużych ilości wody w konkretnym kierunku i gdy na drodze takiej meteorologicznej fali znajdzie sie wyspa, może zostać podtopiona. 

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące.


Komentarze

Skomentuj