Metoda CRISPR może pomóc w leczeniu infekcji wirusowych

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons, pixabay.com

Wirusy takie jak Ebola i grypa mogą nie wydawać się podobne, jednak łączy je pewien istotny czynnik: oba są oparte na kwasie rybonukleinowym - RNA. Molekułę tą wykorzystuje rodzaj wirusów, który kryje się za najczęstszymi i najbardziej śmiertelnymi chorobami na świecie. Naukowcom udało się jednak znaleźć sposób na walkę z nimi.

W czwartek zespół kierowany przez naukowców z Harvard i MIT's Broad Institute opublikował badanie, które szczegółowo opisuje nową technologię o nazwie CARVER. System ten wykorzystuje enzym CRISPR Cas13, który naturalnie atakuje RNA wirusów.

 

Zespół rozpoczął badania od analizy wirusów opartych na RNA w celu wyszukania sekwencji genetycznych, które mogłyby być targetowane przez Cas13. Badacze w szczególności chcieli namierzyć sekwencje, które prawdopodobnie nie spowodowałyby mutacji, lecz wyłączyłyby wirusa.

„Teoretycznie możesz zaprogramować Cas13 do atakowania praktycznie dowolnej części wirusa” – powiedział jeden z naukowców, Cameron Myhrvold w komunikacie prasowym. – „Istnieje jednak ogromna różnorodność w obrębie genotypu, który zmienia się gwałtownie wraz z rozwojem wirusa. Jeśli nie jesteś ostrożny, możesz dążyć do celu, który ostatecznie nie przyniesie efektu ”.

Naukowcy przetestowali system przy użyciu komórek ludzkich zainfekowanych trzema wirusami opartymi na RNA: limfocytowym wirusem zapalenia naczyniówki i mózgu, wirusem grypy A i wirusem pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej. W ciągu 24 godzin enzymy Cas13, które wcześniej wstrzyknięto do komórek, obniżyły poziom wirusowego RNA nawet 40-krotnie.

Następnie badacze połączyli system Cas13 z narzędziem diagnostycznym o nazwie SHERLOCK, aby umożliwić mu pomiar poziomów wirusowego RNA w próbce –  i w ten sposób powstał system CARVER.

 

Naukowcy widzą CANVER jako narzędzie do badania wielu aspektów biologii wirusów w ludzkich komórkach. Badacze mają nadzieję, że znacznie zwiększy ono wyleczalność poważnych infekcji wirusowych.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Metoda CRISPR ma równiez to

Metoda CRISPR ma równiez to do siebie,że pomimo, iż ja nadal jej nie rozumiem Inny kierdziołek ją łapie w lot. Dzięki tej metodzie kierdziołek wytworzy wirusa genetycznie zmodyfikowanego śmiertelnie i bardzo łatwo ! W kuchni swojej. 

Skomentuj