Meteotsunami, czyli kolejny sposób natury na zalewanie wybrzeża

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Wielkie ilości wody wypychanej na morzu podczas trzesienia ziemi powodują zjawisko zwane tsunami. W ciągu ostatnich dziesięciu lat widzieliśmy dwa rozległe zjawiska tego typu, w Indonezji i w Japonii. Nie wiele osób jednak wie, że czasami dochodzi również do wtargnięć wody morskiej z innych powodów niż aktywność sejsmiczna czy wulkaniczna.

 
Fala podobna do tsunami może powstać również wtedy gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi na przykład sztormem i silnym wiatrem. Zjawisko to często występuje w obrębie Wielkich Jezior w USA. Dochodzi do niego również na wybrzeżu Atlantyku. Zagrożona jest też Japonia, Chorwacja i Hiszpania.
 
Na jeziorze Michigan w 1954 roku doszło do takiego meteotsunami a wysokość fali miała 3 metry. Pięciometrowa fala w 1992 roku spustoszyła część wybrzeża Florydy. W 1979 roku meteorologiczne tsunami uderzyło w japońskim mieście Nagasaki. fale miały 4 metry i spowodowały potężne straty w infrastrukturze.
 
Meteotsunami to wciaz nie do końca poznany fenomen. Konieczne jest prowadzenie kosztownych i długotrwałych badań i obserwacji, które może pozwolą w przyszłości przewidywać większe zagrożenia tego typu z odpowiednim wyprzedzeniem.
 
 
 
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj