Meteoryt wszedł w atmosferę w stanie Virginia

Kategorie: 

www.space.com

We wtorkową noc mieszkańcy Virginia Beach, w stanie Virginia masowo dzwonili na policję raportując coś, co było słyszalne jak wielka eksplozja. Naukowcy z NASA twierdzą, że to mógł być meteor.


W tym rejonie znajduje się kilkanaście baz wojskowych, więc mieszkańcy są zaznajomieni z dużymi hałasami. To jednak był nadzwyczajne gdyż zgłaszający sprawę na policji twierdzili, że drżały drzwi i okna. Jedna z osób oznajmiła, że to brzmiało jak trzęsienie ziemi.

"To jest charakterystyczne dla grzmotu dźwiękowego stworzonego przez meteor" powiedział Joe Zawodny, straszy naukowiec z NASA Langley Research Center 
"Grzmot dźwiękowy jest falą ciśnienia i ona wyzwala eksplozję" powiedział Zawodny jednemu z serwisów prowadzonych przez SPACE.com "Mogą być dość silne i zdecydowanie mogą wyzwolić drżenie drzwi i okien."
"Są różne rodzaje meteorytów. Niektóre są z żelaza, one topią się i płoną lecąc poprzez atmosferę a ich szczątki docierają do powierzchni ziemi" powiedział Zawodny.
"Dźwięk taki mógłby być wytworzony przez meteoryt wielkości piłki do golfa poruszającej się z prędkością 1600 km/h i zostawiającej serię grzmotów dźwiękowych podczas przelotu w atmosferze, z dużym prawdopodobieństwem dość blisko ziemi".

Jak twierdzi naukowiec na pewno nie było to spowodowane przez naddźwiękowy samolot.

"To zwykle pierwsza myślą, jaka przychodzi do głowy, ale to jest znacznie inny odgłos. Każdy słyszał podwójny grom po myśliwcu przekraczającym barierę dźwięku. Te gromy dźwiękowe są słyszalne lokalnie a nie na pewnej ścieżce jak ten słyszalny odgłos".

Gromy dźwiękowe o meteorytów nie są rzadkimi zjawiskami i mają miejsce kilkanaście razy do roku na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Ten konkretny przypadek jest powiązany z występowaniem meteorytów z roju pozostawionego przez kometę Halleya.

 

Oto przykładowy grom meteorytowy

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Prawda

Diamenty z pyłu

Diamenty z pyłu kosmicznego
Naukowcy z Państwowego Biura Normalizacyjnego USA oraz Instytutu Enrico Fermiego w Chicago dokonali podczas badań nad odłamkami pewnego meteorytu ciekawego odkrycia. W skład meteorytu wchodzą maleńkie diamenty. Czasopismo New Scientist donosi, iż po poddaniu owych odłamków działaniu wiązki promieni rentgenowskich i ugiętego strumienia elektronów naukowcy otrzymali wyraźny obraz dyfrakcyjny diamentu. Przypuszczają, że diamenty te powstały w wyniku kondensacji atomów węgla emitowanych przez jakąś gwiazdę. Wyciągnięto z tego następujący wniosek: „Przyroda najprawdopodobniej wytwarza znacznie lepsze diamenty niż powstałe w wyniku najskuteczniejszej z dotąd znanych syntez laboratoryjnych”.

Skomentuj