Meteoryt trafił w psią budę w Kostaryce

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W Kostaryce rzadki meteoryt uderzył w budę psa. Stało się to 23 kwietnia br. kiedy obiekt wielkości pralki, wszedł do atmosfery nad miastem Aguas Zarcas i rozpadł się na wiele części o różnych rozmiarach. Kawałek ważący około kilograma przebił dach psiego schronienia i wylądował w budzie, gdzie spał pies o imieniu Rocky. Uszkodzeniu uległ drewniany podest, ale zwierzę nie zostało ranne.

 

Naukowcy odkryli, że meteoryt był chondrytem węglowym. „Węglowe chondryty są stosunkowo rzadkie, ale są jednymi z najbardziej wartościowych dla naukowców, ponieważ pozwalają nam zrozumieć pochodzenie układu słonecznego” - mówi Meenakshi Wadhwa, szef Centrum Badań Meteorytów na Uniwersytecie w Arizonie.

 

Ponadto meteoryty o wysokiej zawartości glinu pomagają w opracowaniu metod wydobywania wody z asteroid, które mogą być przydatne w eksploracji kosmosu. Problem polega na tym, że są one bardzo krótkotrwałe i mogą zniknąć po pierwszym deszczu. Według komunikatu prasowego Uniwersytetu w Arizonie, do 20 maja eksperci zebrali około 25 kilogramów meteorytów z Aguas Zarcas. Jeden z fragmentów znalezione w budzie ocalałego psa.

 

W 2018 r. informowano, że mieszkańcy amerykańskiego miasta Grand Rapids w stanie Michigan przez wiele lat używali meteorytu jako ogranicznika do drzwi. Wartość tej „podstawki” oszacowano wówczas na 100 tys. dolarów.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj