Meteoryt eksplodował na nocnym niebie w Hiszpanii

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Jasny fragment komety 2P/Encke 15 listopada 2016 eksplodował na południu Hiszpanii. Kula ognia przemieszczała się z prędkością 108 kilometrów na godzinę i spaliła się 110 km na północ od Granady. Niezwykłe zjawisko zbiegła się z zainstalowaniem kompleksowego sprzętu astronomicznego do obserwacji superksiężyca na University of Huelva, a także w De La Hita w Toledo i w obserwatoriach w Sierra Nevada w Granadzie oraz La Sagra w Sewilli.

 

 

Według komunikatu prasowego wydanego na podstawie rozmowy przeprowadzonej z profesorem Jose Maria Madiedo z De La Hita, jasny kulisty obiekt naprawdę stanowił fragment komety Enckego, który wszedł w ziemską atmosferę. Kula ognia leciała w kierunku północno - wschodnim i eksplodowała o 03:55 nad południową prowincją Jaen. W pobliżu miejscowości Algarinejo znaleziono szczątki obiektu.

 

Krótkookresowa kometa Encke ulega destrukcji. Od czasu odkrycia straciła już 85% swojej masy, a jej średnica wynosi obecnie około 2 km. Kometa przestała emitować ogon gazowy i przekształciła się w małą asteroidę. Pomimo przewidywań naukowców o zbliżającej się śmierci, kometa Enckego wciąż żyje.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątSkomentuj