Meteor czelabiński został skierowany w stronę Ziemi po kosmicznej kolizji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rosyjscy specjaliści dokonali drobiazgowej analizy kilkunastu znalezionych dotychczas fragmentów tak zwanego meteoru czelabińskiego. Z najnowszych ustaleń wynika, że przedtem doznała ona w kosmosie kolizji.

 

To zderzenie mogło być kluczowe w zmianie orbity tego ciała niebieskiego oraz w skierowaniu go w stronę naszej planety. Obiekt w momencie gdy wleciał w naszą atmosferę miał od 17 do 20 metrów średnicy. Właściwie meteor czelabiński można nazywać po prostu asteroidą, która 15 lutego 2013 roku spadła na Rosję. W mediach unika się jednak takiego nazewnictwa mimo, że jest zupełnie uprawnione.

W ostatniej analizie fragmentów meteorytów opublikowanej 22 maja w czasopiśmie Nature, meteor czelabiński musiał się zderzyć z inną asteroidą o średnicy 150 do 200 metrów, która poruszała się z prędkością przynajmniej 1,5 km/s. Ustalono to dzięki potwierdzeniu obecności minerałów powstających tylko pod wysokim ciśnieniem, na przykład podczas zderzeń ciał niebieskich.

Na szczęście pchnięty w naszą stronę odłamek eksplodował około 30 kilometrów nad miastem Czelabińsk w Rosji i do powierzchni dotarły tylko jego drobne fragmenty. Eksplozja wywołała jednak potężną falę uderzeniową, która wyrządziła znaczne zniszczenia wybijając niemal wszystkie szyby w oknach i powodując rany u 1000 osób.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

W większości przypadków

W większości przypadków asteroidy zbliżające się do Ziemi, są skierowane w naszym kierunku po kolizji. Wszystko rozpoczyna się w Pasie Kuipera lub w pasie planetoid między Masem a Jowiszem... Stamtąd w wyniku kolizji wybijane są mniejsze lub większe "kamyczki" w różnych kierunkach... Czasem kierunek jest kolizyjny z Ziemią... 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj