Metanowa katastrofa drastycznie zmieni klimat na Ziemi

Kategorie: 

Krater metanowy na Syberii - Źródło: Internet

Od dłuższego czasu informujemy na ZnZ na temat tego, co dzieje się z klimatem. Media głównego nurtu skupiają się na dwutlenku węgla i jego mitycznej redukcji, co ma uchronić Ziemię. Ten oczywisty nonsens, który będzie kosztował każdego Polaka bardzo wiele pieniędzy, został ostatecznie skompromitowany, gdy wyszło na jaw, że w całej Arktyce trwają nieprzerwane potężne emisje metanu, który na naszych oczach zmienia ziemski klimat.

 

Metan ma ogromny potencjał jako gaz cieplarniany. Jest on wytwarzany przez większość organizmów żywych. Gdy szuka się śladów życia na Marsie poszukuje się właśnie śladowych ilości metanu. Okazuje się, że na Ziemi może go być całkiem sporo, ponieważ świadczy o tym coraz więcej dowodów. Następują przeobrażenia Arktyki, w tym lądowej i morskiej. Towarzyszy im uwalnianie dużej ilości metanu, uwięzionego dotychczas w wiecznej zmarzlinie.

 

Problem polega na tym, że tego metanu dociera do atmosfery za dużo w zbyt krótkim czasie. Może to skutkować nieprzewidywalnymi konsekwencjami. Zachwianie światowego klimatu, jakie obecnie obserwujemy, może być dopiero początkiem zmian. Wyznawcy globalnego ocieplenia będą zadowoleni, bo wygląda na to, że metan zafunduje im okresowy wzrost temperatury, tak potrzebny do udowodnienia niedowiarkom, że walka z CO2 ma sens, to nic, że chodzi o metan, tym gorzej dla prawdy.

 

Metan w ogromnych ilościach, jest uwięziony w Arktyce zwykle w postaci tak zwanych hydratów. To właśnie one odpowiadają za to, że na Syberii zaczęły się pojawiać tajemnicze kratery. Wszystko wskazuje na to, że to rozpuszczające się hydraty metanu wywołują powstawanie tych nietypowych kraterów. Zresztą podobny proces zachodzi na obszarze Oceanu Arktycznego. Tam z dna morskiego podnoszą się po prostu bąbelki gazu prące ku powierzchni wody i dalej do atmosfery.

 

Co to znaczy dla naszej Ziemi? Dużo metanu w krótkim czasie z pewnością wywoła wzrost temperatury na Ziemi, co musi skutkować rozmaitymi anomaliami termicznymi. Możemy na przykład doświadczyć rekordowej liczby huraganów, albo monstrualnych powodzi. Metan jest dwadzieścia razy wydajniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla. Gaz ten rozkłada się około 10 lat, więc kluczowe jest ustalenie ile metanu dociera w określonym czasie do atmosfery. Mimo szczerych chęci nie możemy tego teraz zrobić, bo nie mamy odpowiedniej technologii.

 

Niektórzy naukowcy, gdy zdali sobie sprawę z tego, co się dzieje pozwalali sobie na opisywanie swoich emocji z wykorzystaniem nieparlamentarnych słów. Większość specjalistów jest jednak zgodna, że możemy mieć po ludzku przerąbane i trzeba się nastawić na nawet największą dzikość przyrody.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Mruczek

Mam wrażenie, że autor

Mam wrażenie, że autor artykułu całkowicie zignorował fakt, że klimat ziemi jest dynamicznym systemem bardzo wielu oddziałujących na siebie wzajemnie czynników. Uwalnianie się metanu z szelfu syberyjskiego następuje w wyniku podniesienia się średniej temperatury na świecie. W tamtym rejonie świata to nie jak dla całej planety 0,8 st.C, ale kilka stopni, a to dużo. Ocieplenie, za które bezpośrednio odpowiada spalanie węgla i węglowodorów zmagazynowanych dotychczas we wnętrzu planety jest nieznaczne. Znacznie mniejsze niż te 0,8 st.C w skali planety, ale wszyskie czynniki tworzące razem klimat ziemi, to system pozostający w kruchej równowadze, który w przeszłości był wytrącany z równowagi impulsami o znacznie mniejszej skali oddziaływania.
Autor artykułu zdaje się nie dostrzegać wpływu innego istotniego czynnika w długim łańcuchu sprzężeń ocieplających klimat ziemi - pary wodnej, a to jeden z najsilniejszych gazów cieplarnianych. Nie trzeba być naukowcem, ani specjalistą w dziedzinie, aby dostrzec związek między wielkoskalowymi działaniami człowieka, a znacznie większą ilością pary wodnej w atmosferze, bo przecież wiele rzek świata niemal nie wpływa już do mórz i oceanów, a za to przecież odpowiada nie kto inny jak "cwana łysa małpa"! Amazonia, która magazynowała do niedawna miliardy ton wody, teraz pustynnieje! Wycięte miliony kilometrów kw. lasów, zaorane stepy na całym świecie! O wiele większe w okresach letnich pozbawione lodu obszary mórz sprawiają, że wszechocean planety gromadzi dziesięć razy więcej energii. Średnia temperatura wody podniosłą się o ponad 1 st.C! Wszystkie te działania człowieka przyspieszają obieg wody na całej planecie, co w praktyce oznacza znacznie większe ilości pary wodnej w atmosferze.
Na koniec autor stwierdza, że metan jest groźny tylko przez 10 lat i nie dostrzega, że gaz ten rozkłada się watmosferze na inne gazy cieplarniane: CO2 i H2O. 
Pozdrawiam wszystkich!

Portret użytkownika sternick

Metan metanem. ale te dziury

Metan metanem. ale te dziury to w dalszym ciągu teoria.
"Jajogłowi" mają znów jakąś teorię i reszta piesków doktorków, asystentów, adiunktów czy pomniejszych profesorów robi mądrą minę mówiąc:
"No, to tak jak mówiłem moim  studentom", to CO2 , oops przepraszam przejęzyczenie , metan jest winny . a może freon, a może świnki ...a już wiem , to antysemici pod kotłem rozpalają metanem...  a o czym to ja mówiłem ..a o wielkim wybuchu..."
Wybuchu głupoty, bo nadal nikt ( oficjalnie) nie wie z czym mamy do czynienia, co nie przeszkadza snuć "mądrych" teorii.
Coś się zmienia, nie mamy na to wpływu i lepiej pomysleć jak nie dać sobie dupy osmalić niż zastanawiac się skąd to się wzięło.

Portret użytkownika Pierd Olnick

Na pierwszy rzut oka... efekt

Na pierwszy rzut oka... efekt pierdnięcia czoZnkowego peysofona. Jednak po bardziej wnikliwym zbadaniu sprawy, wygląda to na świeżo wybrany szaŁbasowy wychodek. Zgodnie ze świeżymi peys-normami, jego średnica i głębokość muszą pomieścić dostateczną ilość koszHernego łajna na rok 2014.

Strony

Skomentuj